BOTA, 4 Qershor 2023, 12:31

Fitoi zgjedhjet sërish/ Ergodan ndryshime të forta në tre dikastere të rëndësishme, ish-kreut të Shërbimit Inteligjent i besohet Ministria e Jashtme

Fitoi zgjedhjet sërish/ Ergodan ndryshime të forta në tre

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan njoftoi përbërjen e qeverisë së re të shtunën pas një darke gala ku morën pjesë pothuajse 80 krerë shtetesh dhe qeverish, pasi fitoi mandatin e tretë pesëvjeçar në zgjedhjet presidenciale turke.

Ministritë e mbrojtjes, të punëve të jashtme dhe të ekonomisë kanë pësuar ndryshime të thella dhe qeveria e re do të mblidhet për herë të parë të martën, tha ai më herët.

Pas darkës, Erdogan shkoi në pallatin presidencial Cankaya për të njoftuar përbërjen e qeverisë së re dhe, siç pritej, eksperti i njohur Mehmet Simsek, ish-ministër i financave (2009-2015), dhe më pas zëvendëskryeministri për Politikë Ekonomike (deri në vitin 2018), merr Ministrinë e Financave.

Ish-ekonomisti i bankës amerikane Merrill Lynch do të jetë në krye të vendosjes së rregullit në politikën financiare të vendit. Do të rinovohen edhe ministritë kryesore, kështu që në vend të Mevlut Çavusoglu , postin e ministrit të Jashtëm do ta marrë Hakan Fidan , ish-kreu i MIT-it, shërbimi inteligjent turk.