BOTA, 25 Mars 2023, 18:00

Erdogan i kërkon Putinit "përfundimin e menjëhershëm" të luftës në Ukrainë

Erdogan i kërkon Putinit "përfundimin e

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin ka kërkuar sot “ndërprerjen e menjëhershme” të luftës në Ukrainë, raporton Politiko.

Erdogan falënderoi Putinin për qëndrimin e tij pozitiv kur bëhet fjalë për zgjatjen e kontratës për eksportin e drithit nga porti i Detit të Zi dhe shtoi se të dy vendet duhet të ndërmarrin hapa të mëtejshëm për sa i përket bashkëpunimit ekonomik.

Në deklaratën e Kremlinit thuhet se të dy presidentët kanë biseduar për situatën në Siri,

Ata theksuan se është e nevojshme të vazhdohet normalizimi i marrëdhënieve midis Turqisë dhe Sirisë dhe theksuan rolin konstruktiv të Rusisë si ndërmjetës, thuhet në deklaratë.