BOTA, 25 Mars 2023, 14:53

Inteligjenca britanike: Sulmi rus ndaj Bakhmut ka ngecur

Inteligjenca britanike: Sulmi rus ndaj Bakhmut ka ngecur

Nga Sophie Tanno, CNN

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka thënë se sulmi i Rusisë ndaj Bakhmut ka ngecur kryesisht.

Sipas një deklarate të lëshuar të shtunën, kjo "ka të ngjarë të jetë kryesisht një rezultat i dëmtimit ekstrem të forcës ruse".

“Ukraina ka pësuar gjithashtu viktima të rënda gjatë mbrojtjes së saj”, thuhet në deklaratë.

Rusia e ka zhvendosur fokusin e saj në Avdiivka aty pranë, thotë ministria -- një vend që zyrtarët ukrainas paralajmëruan më parë mund të bëhet një Bakhmut i dytë.

Sipas ministrisë, kjo sugjeron një "kthim të përgjithshëm në një dizajn operacional më mbrojtës pas rezultateve jopërfundimtare nga përpjekjet e saj për të kryer një ofensivë të përgjithshme që nga janari 2023".

Pamja e saktë e luftimeve në dhe rreth Bakhmut është e paqartë, por Rusia e ka bërë atë një objektiv kryesor.

Këtë javë, një nga gjeneralët më të lartë të Ukrainës tha se forcat ruse ishin varfëruar në Bakhmut dhe se trupat e tij mund "së shpejti" të nisnin një kundërsulm, duke rritur mundësinë e një kthese në një qytet që Ukraina ndonjëherë është shfaqur në prag të humbjes.