BOTA, 27 Janar 2023, 10:46

Drama njerëzore në Itali/ Vrasësi apeloi vendimin për vrasjen e 18-vjeçares, nëna vesh në gjyq bluzën e printuar me trupin e copëtuar të së bijës (PAMJET)

Drama njerëzore në Itali/ Vrasësi apeloi vendimin për

Nëna italiane e një 18-vjeçareje të vrarë ka shkuar në gjykatë e veshur me një bluzë të printuar të trupit të copëtuar të vajzës së saj, pasi vrasësi i saj apeloi një pjesë të dënimit të tij. 

Pamela Mastropietro u vra dhe u copëtua në janar 2018 nga tregtari nigerian i drogës Innocent Oseghale. Ai ka apeluar një pjesë të dënimit ku fillimisht u zbulua se kishte sulmuar seksualisht adoleshenten përpara se ta vriste. 

Nëna e Mastropietro-s, Alessandra Verni, mori pjesë dje në gjykatën e apelit në Perugia e veshur me një bluzë që tregonte pamjet e tmerrshme të trupit të vajzës së saj. Kjo shkaktoi një përplasje në sallën e gjyqit ku Verni dhe Oseghale u morën me forcë nga njëri-tjetri nga policia. (PAMJET

Drama njerëzore në Itali/ Vrasësi apeloi vendimin për
Nëna e viktimës

"E keni parë çfarë i ka bërë?”, tha Verni për vajzën e saj të vrarë.

"Ai njeri që e përdhunoi dhe e torturoi, duhet të kalbet në burg".

Bluza e saj tregonte kokën e copëtuar të së bijës. Seria e fotografive tronditëse u krijuan gjithashtu në mënyrë që pjesët e shkëputura të trupit të përbënin strukturën e një trupi.

Oseghale, 32 vjeç, u shpall fajtor dhe u dënua me burg në vitin 2019 për vrasjen e 18-vjeçares Mastropietro dhe po apelon kundër një pjese të dënimit të tij për përdhunim.

Drama njerëzore në Itali/ Vrasësi apeloi vendimin për
Vrasësi nigerian

Oseghale mbërriti në Itali në vitin 2014 si azilkërkues, por kishte hequr dorë nga programi i tij i refugjatëve në vitin 2017, një vit para se të vriste Mastropietro.

Gjykatësi e pyeti Oseghale nëse kishte ndërmend të merrte pjesë në seancën e ardhshme në shkurt. Pasi diskutoi me avokatin e tij, ai i tha gjykatës se nuk do ta bënte. Dënimi i përjetshëm i Oseghale do të shkurtohet nëse gjykata e apelit e shpall atë të pafajshëm për përdhunim.

Mastropietro u vra pasi u largua nga një qendër shërimi nga varësia e drogës në Macerata në rajonin Marche në fillim të 2018. Hetuesit e kuptuan se ajo kishte vendosur të largohej nga objekti dhe e bëri udhëtimin në stacionin lokal të trenit në këmbë.

Drama njerëzore në Itali/ Vrasësi apeloi vendimin për
18-vjeçarja e vrarë

Pasi u largua nga qendra e rikuperimit, Mastropietro u përpoq të gjente drogë në Macerata. Më pas ajo u takua me Oseghale, një tregtar lokal droge nga Nigeria, atëherë 29 vjeç.

Një ditë më vonë, një kalimtar vuri re dy valixhe të braktisura në një kanal të vogël. Trupi i gjymtuar dhe i copëtuar i Mastropietro u gjet brenda tyre. Tregtari i drogës Oseghale u akuzua për shitjen e drogës Mastropietro, përpara se ta përdhunonte dhe ta godiste me thikë. Policia gjeti veshjet e gjakosura të Mastropietro në shtëpinë e Oseghale.