BOTA, 26 Janar 2023, 09:44

Dërgimi i tankeve “Leopard” në Ukrainë, telefonata që ndryshoi qëndrimin e Gjermanisë

Dërgimi i tankeve “Leopard” në Ukrainë, telefonata

Pas javësh presioni në rritje nga aleatët e tij të NATO- s dhe partnerët e koalicionit trepalësh të Gjermanisë, Olaf Scholz hodhi poshtë kundërshtimet dhe ra dakord të lejonte qeverinë e tij të dërgonte tanke Leopard në Ukrainë.

Në të njëjtën kohë, ai u dha dritën jeshile vendeve që tashmë kanë Leopard për t’i dërguar në Kiev. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shprehu “mirënjohjen e tij të sinqertë”  vendimin e Gjermanisë.

“Gjermania do të mbështesë Ukrainën, sepse me të vërtetë po zhvillohet një luftë në Europë, jo shumë larg Berlinit”, tha kancelari gjerman nga foltorja e Parlamentit. “Në të njëjtën kohë, ne duhet të parandalojmë që lufta të përshkallëzohet në konflikt të hapur midis Rusisë dhe NATO-s”.

Ndryshimi për dërgimin e tankeve nga Olaf Solz, sipas një raportimi të Le Monde franceze, ka ndryshuar pas bisedës së tij telefonike me Joe Biden më 17 janar. Kancelari gjerman e vendosi si kusht të misionit Leopard që amerikanët të dërgojnë edhe tanket e tyre Abrams, në mënyrë që vendi i tij të mos duket se po udhëheq një fushatë kundër Rusisë.

Deri atëherë, administrata Biden kishte hezituar t’i dërgonte, duke përmendur probleme logjistike. Mbrëmë presidenti amerikan njoftoi misionin e 31 Abrams në kontekstin e ndihmës së vazhdueshme ushtarake për Ukrainën.

“Kjo ndihmë nuk është një kërcënim agresiv për Rusinë”, tha presidenti amerikan. “Qëllimi është që Ukraina të mbrojë territorin e saj. Të gjithë duam që kjo luftë të përfundojë”, shtoi ai.

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius deklaroi se Berlini synon të dërgojë menjëherë një Leopard (14 tanke) në Ukrainë. Polonia ka njoftuar tashmë se do të dërgojë sa më shumë tanke ndërsa britanikët kanë vendosur të dërgojnë 14 tanke Challenger të tyre të ndërtuara vetë.

Të tre vendet synojnë të fillojnë së shpejti trajnimin e ushtarëve ukrainas në përdorimin e automjeteve të blinduara. Ato mund të prëdoren për 3-4 muaj, sipas vlerësimeve të Ministrisë gjermane të Mbrojtjes.

Tanket “Leopard” janë tanket më të përhapur në vendet europiane anëtare të NATO-s, prandaj janë më të përshtatshmet për dërgimin e tyre, në numër të mjaftueshëm, në Ukrainë.

Përveç vendeve të përmendura tashmë, disa të tjera janë gati të dërgojnë tanke. Spanja “është e hapur” ndaj kësaj mundësie, tha ditën e djeshme ministrja e Mbrojtjes Margarita Robles, ndërsa kryeministri holandez Mark Rutte tha se qeveria e tij është gati t’ua dorëzojë tanket ukrainasve.

Pjesëmarrja e Finlandës, ndonëse me një numër të kufizuar tankesh, në aleancën e vendeve që do të mbështesin Ukrainën me tanke është bërë e ditur nga ministri i Mbrojtjes i Finlandës, Mikko Savola.

Ndonëse pritej, ditët e fundit, njoftimet për dërgimin e armëve të rënda në Kiev kanë shkaktuar reagime të forta nga Rusia. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se tanket e dërguara në Ukrainë “do të digjen” dhe shprehu shqetësimin e tij se “ora e apokalipsit i është afruar më shumë se kurrë mesnatës”, pra mundësia e një lufte bërthamore.

Deri vonë, Emmanuel Macron deklaronte se “Rusia nuk duhet të poshtërohet” dhe se Parisi kërkon një paqe të drejtë, me “garanci sigurie” për Moskën. Por kohët e fundit presioni jo vetëm nga SHBA-të por edhe nga brenda BE-së duket se është bërë shumë i fortë edhe për presidentin francez.

I pyetur nëse Franca mund të dërgonte tanke Leclerc të prodhuara në Ukrainë, një zyrtar i lartë i qeverisë franceze tha se vendi i tij nuk kishte “asnjë tabu” për këtë çështje dhe do të merrte vendimet e tij pavarësisht se çfarë bëjnë ata, Uashingtoni dhe Berlini.

Megjithatë, presidenca franceze mirëpriti vendimin e Gjermanisë për tanke “Leopard”. Në të njëjtën kohë, 600 ushtarë francezë po merrnin pjesë në një stërvitje të NATO-s në Rumani për të përforcuar krahun lindor të Aleancës.