BOTA, 26 Janar 2023, 21:12

Një ditë pas vendimit për të dërguar tanke në Ukrainë, SHBA-ja dërgon ambasadore në Rusi

Një ditë pas vendimit për të dërguar tanke në

“Ne kemi qenë të qartë në lidhje me dëshirën tonë për të mbajtur kanale të hapura komunikimi me Rusinë”, ka deklaruar të martën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price, duke shtuar se këto kanale përdoren “për të përcjellë se ku jemi për çështjet që janë prioriteti më i madh për ne duke përfshirë qytetarët amerikanë të arrestuar gabimisht dhe kostot e përshkallëzimit rus”.

Ai vuri në dukje se Ambasada e SHBA-së në Moskë është “nën detyrim për shkak të presionit dhe kufizimeve që Kremlini ka vendosur ndaj saj”, por SHBA-ja është gjithashtu në gjendje të komunikojë me Ambasadën Ruse në SHBA.

Dërgimi i ambasadores vjen një ditë pasi presidenti amerikan Biden njoftoi se planifikon të dërgojë 31 tanke Abrams në Ukrainë dhe ndërsa Rusia nisi një raund tjetër sulmesh raketore kundër Kievit.