AKTUALITET, 24 Maj 2024, 10:51

FOTOT/ Çantë me dhjetë pistoleta nga Kosova në Shqipëri, arrestohen katër persona në terminalin e autobusëve në Lundër!

FOTOT/ Çantë me dhjetë pistoleta nga Kosova në

Armët e kapura në terminalin e autobusëve në Lundër do të shiteshin në vendin tonë nga 1500 deri 3000 euro.

Sipas policisë, 28-vjeçari me iniciale B. K., vendosi çantën me dhjetë pistoleta, dhjetë krehra dhe sasi municioni luftarak në autobusin që drejtohej nga 25-vjeçari E. Th.

Më pas, i riu në bashkëpunim me 20 vjeçarin M. K., kanë ndjekur me automjetin e tyre, autobusin, gjatë gjithë itnerarit.

Gjatë operacionit, në vendparkimin e terminalit të autobusëve në Lundër, u kapën dhe arrestuan në flagrancë B. K., B. Sh., E. Th., M. K.

Njoftimi i policisë:

Tiranë/Goditet një grup kriminal që trafikoi armë zjarri nga Kosova në Tiranë, me qëllim shitjen. Sekuestrohen 10 armë zjarri.

Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Seksionin për Operacionet Speciale në DVP Tiranë, në kuadër të një procedimi penal të ndjekur me metoda speciale të hetimit, në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, si dhe në zbatim të masave të planit operacional “Sundimi i ligjit”, finalizoi operacionin e koduar “Transportuesi 2”.

Gjatë operacionit, në vendparkimin e një terminali autobusësh, në Lundër, u kapën dhe arrestuan në flagrancë shtetasit: B. K., 28 vjeç, B. Sh., 20 vjeç, E. Th., 25 vjeç, dhe M. K., 20 vjeç, të gjithë banues në Kosovë.

Shtetasi B. K. dyshohet se ka vënë në autobusin me drejtues shtetasin E. Th., një çantë brenda së cilës u gjetën 10 armë zjarri pistoleta, 10 krehra dhe sasi municioni luftarak. Më pas, shtetasi B. K., në bashkëpunim me shtetasin M. K., kanë ndjekur me automjetin e tyre, autobusin, gjatë gjithë itnerarit.

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se armët e zjarrit ishin trafikuar në Tiranë, me qëllim shitjen në vlerat 1500-3000 euro. Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, shtetasi E. Th., së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë, në disa raste.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 10 armë zjarri pistoleta, me krehra dhe municion luftarak, 1 automjet dhe 5 celularë.

Materialet i kaluan Prokurorisë.

FOTOT/ Çantë me dhjetë pistoleta nga Kosova në

FOTOT/ Çantë me dhjetë pistoleta nga Kosova në