SPORT, 22 Mars 2023, 21:26

Pagesa e arbitrave, Barcelona rrezikon përjashtimin në tavolinë nga Champions League

Pagesa e arbitrave, Barcelona rrezikon përjashtimin në tavolinë
Xavi Hernandes

Fitorja e vuajtur e themelore e Barcelonës në El Clasico kundër Real Madrid e afroi skuadrën e Xavi gjithnjë e më shumë drejt triumfit në La Liga. Goli i Kessie solli shumë entuziazëm, por mund të zbehet shumë shpejt. Në fakt, Barcelona mund të jetë në rrezik të pjesëmarrjes për edicionin e ardhshëm të Champions League.

Fitorja e mundshme e titullit në Spanjë mund të mos i mjaftojë Barcelonës për të marrë pjesë në edicionin e ardhshëm të Champions League. Arsyeja është rasti Negreira që po vazhdon të krijojë zhurmë në Spanjë. Sipas asaj që raportoi gazeta El Confidencial, edhe UEFA po mendon se çfarë duhet të bëjë me skuadrën e drejtuar nga Xavi. Do të ketë hetime dhe Ceferin duhet të vendosë se cilat do të jenë sanksionet ekonomike dhe sportive.

Priten vendimet e La Liga dhe UEFA-s për rastin Negreira. Natyrisht, që ato do të ndikojnë shumë në të ardhmen e klubit dhe lojtarëve. Në fakt është edhe mundësia e përjashtimit nga kompeticionet europiane për të garantuar lojën e ndershme dhe respektimin e rregullave. Një situatë shumë delikate te Barcelona dhe e paprecedentë në Spanjë. Sigurisht që përjashtimi nga Champions League nuk duket të jetë një zgjidhje kaq e pamundur.

Historia

Gazeta "El Mundo" ka nxjerrë një tjetër pjesë të rëndësishme të kësaj historie. 

7 MILIONË
Jose Maria Enriquez Negreira ishte arbitër në La Liga për një kohë të gjatë. Kur u largua ai u zgjodh nënkryetar i Komitetit të Arbitrave. E gjatë kohës që mbante postin, Barcelona e pagoi 7 milionë euro vetëm në periudhën 2003-2018. Dyshohet se marrëdhënia e punës ka nisur edhe më herët. Për çfarë ka paguar kaq shumë Barcelona? Përgjigja mbetet në ajër dhe për këtë arsye po hetohet.

LAMTUMIRA DHE KËRCËNIMET
Në vitin 2018, me ndryshimin në krye të federatës spanjolle të futbollit, Enriquez Negreira humbi pozicionin. E një moment më vonë edhe kontratën gjysmë milioni euro në vit me Barcelonën. Ish-arbitri ndihet keq, kërkon më shumë para. Ai kërcënon me zbulime që beson se do të krijonin skandal dhe siklet për Barçën, por asgjë. Raporti u mbyll.

“T’JU JAP NJË DORË”
Por në vitin 2020 ai u kthye në sulm: “Unë mund t’ju ndihmoj me Var” është mesazhi i Negreira për Bartomeu, presidenti që kishte hequr dorë nga shërbimet e tij. Kjo është ajo që zbulon El Mundo, gjithmonë në frontin e parë me dokumentet origjinale për rastin Negreira. Sipas asaj që lexohet në gazetën madrilene, ish-arbitri përfitoi se Blaugranat ishin indinjuar për disa vendime të Var. Sipas Culés ato kishin kushtëzuar luftën për titull në favor të Madrid, kështu që Enriquez Negreira u kthye të ofronte ndihmën e tij.

ANKESAT DHE OFERTA
Në fund të fundit, nga procesverbali i marrjes në pyetje në hetimin tatimor që nisi skandalin, kallëzuesi pretendonte se në fillim të shekullit ishte kontaktuar nga Barcelona “Për të siguruar trajtim të drejtë në çështjet e arbitrimit”. Sipas El Mundo Enriquez Negreira në vitin 2020, i kishte bërë të ditur Barcelonës se ai mund të bënte diçka në drejtimin e VAR: “Gjërat me mua do t’ju shkonin më mirë”, ishte mesazhi i tij në Camp Nou. Në ato ditë, Bartomeu ishte ankuar publikisht për VAR, dhe Enriquez Negreira kishte menduar se ndoshta ishte një mundësi për të rivendosur një marrëdhënie me vlerë 500,000 euro në vit.