SPORT, 24 Shtator 2022, 18:39

“Bomba” në Ballkan: Pronari i Man City blen skuadrën ku luajti sulmuesi shqiptar

“Bomba” në Ballkan: Pronari i Man City blen skuadrën ku

Kompania City Football Group (CFG), themeluesi i së cilës është pronari i Manchester City, Mansour bin Zayed Al Nahyan nga Emiratet e Bashkuara Arabe, po mendon të blejë Olimpian të Lubjanës, raporton skuadra sllovene.

Trajneri i Olimpias, spanjolli Albert Rijera, i cili ka luajtur për “Qytetarët” në vitin 2006 si lojtar i huazuar nga Espanyol, ka lidhje të mira me njerëzit brenda Grupit të Qytetit, shkruan abcnews.al.

City Football Group zotëron këto klube: Girona nga Spanja, Lommel nga Belgjika, kampionët anglezë Manchester City, Melbourne City nga Australia, Montevideo City Torquay nga Uruguai, Mumbai City nga India, New York City nga SHBA, Sichuan nga Kina dhe Yokohama. F. Marinos nga Japonia.

Olimpija nga Lubjana është lider në kampionatin slloven me 27 pikë nga 10 ndeshje.

Klubi slloven deri para një viti ishte në pronësi të biznesmenit serb Milan Mandaric.

Ndërkohë, te Olimpia luajti sulmuesi i Kombëtares, Endri Çekiçi, aty ku dhe la gjurmë duke realizuar 17 gola në kampionat në 43 ndeshje.