SPORT, 24 Shtator 2022, 18:02

Lionel Messi zbulon sekretin e rikthimit të tij në formë te PSG

Lionel Messi zbulon sekretin e rikthimit të tij në formë te PSG

Sezon i ri dhe njeri i ri. Që kur Christophe Galtier mori detyrën dhe sistemi i ri 3-4-3 në PSG, treshja Neymar-Mbappe-Messi është në formë shumë më të mirë.

Marrëveshja mes tre yjeve ofensive duket e shkëlqyer në fushë dhe qarqet e pasimeve bien në sy shumë më mirë se sezonin e kaluar. Mjafton të shihni statistikat e secilit për ta konkretizuar këtë. Është veçanërisht në anën e brazilianit dhe argjentinasit që dallimi është i dukshëm.

Messi ka arritur tashmë 6 gola dhe 8 asistime këtë sezon në të gjitha garat e klubeve, ku vitin e kaluar e përfundoi me 11 gola dhe 15 asistime.

Me fjalë të tjera, në rreth një të katërtën e sezonit të luajtur, ai tashmë ka arritur gjysmën e statistikave të tij të ndalura majin e kaluar. Këtë e pranoi edhe ai vetë mbrëmë pas fitores së shkëlqyer të Argjentinës ndaj Hondurasit (3-0) gjatë së cilës shënoi një dopietë të bukur, po ecën shumë më mirë në kryeqytetin francez, shkruan abcnews.al.

Messi: Këtë vit është ndryshe, arrita më rehat në klub

“Ndihem mirë, kam kaluar një kohë të keqe më parë ku nuk kam arritur ta gjej veten. Këtë vit është ndryshe, kam mbërritur më i qetë në klub, në dhomat e zhveshjes dhe në lojë. Ndihem shumë mirë dhe prapë u argëtova”, thotë  La Pulga në një konferencë për shtyp. Fjalë që do të kënaqin PSG-në, ku ai ka ende një vit kontratë dhe një opsion për të zgjatur një sezon. Një vendim për të ardhmen e tij pa dyshim do të merret pas Kupës së Botës, qëllimi i tij i madh për këtë sezon.

Mesfushori sulmues gjithsesi duket se është në formë shumë të mirë pavarësisht sekuencës së ndeshjeve të klubit dhe përzgjedhjes. “Është e komplikuar për sa i përket ndeshjeve, ka shumë prej tyre dhe pak kohë pushimi. Por duhet përballur si gjithmonë. Nëse po mendoni të kujdeseni për veten dhe të mos dështoni veten, kjo mund të jetë pjesa më e keqe. Shpresoj që asgjë të mos i ndodhë askujt.