BOTA, 31 Mars 2023, 09:05

Vdekja e një komandanti rus famëkeq: u vra apo u vetëvra?

Vdekja e një komandanti rus famëkeq: u vra apo u vetëvra?

Sipas raportimeve, një nga komandantët më famëkeq të Vladimir Putinit, nënkoloneli Dmitry Lisitsky, ka vdekur nga një plagë me armë zjarri në moshën 48-vjeçare.

Ka pretendime kontradiktore se kush qëndron pas vdekjes së tij, me Ukrainwn që pretendon se ai u “likuidua” në hakmarrje për masakrën famëkeqe të qindra ushtarëve të saj, ndërsa ata u tërhoqën në vitin 2014 në “Ilovai Cauldron”, raporton Daily Mail.

Burimet ruse këmbëngulin se ai ka vrarë veten me pushkën e gjuetisë në kuzhinën e tij në qytetin e tij të lindjes, Stavropol, mes “depresionit” për luftën në Ukrainë.

Lisitsky, një marrës i medaljes më të lartë të vendit të tij, Hero i Rusisë, ishte komandanti i Batalionit të Parë Sulmues Ajror të Regjimentit 247 të Sulmimit Ajror.

Vdekja e tij u njoftua fillimisht nga gazetari ukrainas Yuriy Butusov, i cili pretendoi se forcat e Kievit “përsëri u hakmorën për Ilovaisk, duke likuiduar Dmitry Lisitsky-n”.

Regjimenti i tij pësoi “humbje të rënda” ndërsa Rusia u tërhoq nga Kharkivi vitin e kaluar dhe “likuidimi i Lisitsky do të dobësojë seriozisht aftësinë luftarake të regjimentit”, pohoi Butusov.

Burimet ruse, megjithatë, thonë se trupi i tij u gjet në banesën e tij në Stavropol.

Kolegët thanë se Lisitsky kohët e fundit ishte në depresion për “ankesat për veprimet e tij të paligjshme kundër stafit” gjatë luftës kundër Ukrainës.

Nuk janë dhënë detaje të mëtejshme në lidhje me ankesën e supozuar.

“Kaza Ilovai” i referohej masakrës së të paktën 366 ushtarëve dhe vullnetarëve ukrainas ndërsa ata tërhiqeshin nga rrethimi i rajonit të Donetskut në vitin 2014.

Ai komandoi një grup batalioni rus që u akuzua se kishte sulmuar ukrainasit gjatë një armëpushimi të rënë dakord reciprokisht që lejonte një tërheqje paqësore.

Ai dyshohet se ka dhënë urdhër që të hapet zjarr ndaj ukrainasve kur ata dolën jashtë. Përveç 366 të vrarëve, 450 u plagosën dhe 300 u kapën.

Në vitin 2015, Putin i dha atij medaljen Hero i Rusisë.

Forcat ukrainase arritën të hynin në qytetin e Ilovaisk më 18 gusht 2014, por u rrethuan shpejt nga rebelët pro-rusë të lidhur me Republikën Popullore të Donetskut (DPR) dhe ushtarë nga forcat e armatosura ruse.

Forcat ukrainase hodhën poshtë propozimin e DPR për të hapur një korridor humanitar për t’u larguar nga qyteti, me kusht që të braktisin armët dhe automjetet e tyre.

Në mëngjesin e 29 gushtit, ushtarët ukrainas filluan të largoheshin nga qyteti me armët e tyre, por pala ruse hapi zjarr ndaj tyre, me urdhër të Lisitsky-n.

Një hetim penal për dështimin e trupave qeveritare në Ilovaisk u hap nga Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës dhe ministri i atëhershëm i Mbrojtjes u detyrua të jepte dorëheqjen, të paktën pjesërisht për shkak të përgjegjësisë së tij për dështimin e betejës.

Çdo vit në Ukrainë, 29 gushti është një ditë kujtimi, e zgjedhur sepse ishte data kur vdiqën më shumë ushtarë gjatë betejës.

Ndërkohë, në Rusi, ushtarët rusë që iu bashkuan betejës vlerësohen dhe zakonisht quhen “Era e Veriut” nga tipat pro-ushtarakë.

E njëjta njësi ruse përgjegjëse për masakrën, Regjimenti i Sulmimit Ajror të Gardës 247, është hetuar gjithashtu për krime lufte të kryera në Bucha gjatë pushtimit rus të Ukrainës të nisur nga Putin në shkurt 2022.

Më 9 shtator 2022, u njoftua se e gjithë njësia u shkatërrua në një kundërsulm të shpejtë nga Ukraina në rajonin Kherson.

Disa figura të njohura ushtarake ruse kanë vdekur që nga fillimi i luftës. Që nga 11 korriku 2022, burimet ukrainase pohojnë se 14 gjeneralë rusë janë vrarë.

Ndërsa Rusia kundërshton disa nga pretendimet e Kievit, katër janë konfirmuar nga të dyja palët. Humbja edhe e dy gjeneralëve do të konsiderohej e rrallë.

Dhjetëra udhëheqës ushtarakë të rangut më të ulët u vranë gjithashtu në luftime.