BOTA, 30 Mars 2023, 10:09

Foli kundër luftës/ Dënohet me dy vite burg 54-vjeçari rus, vajza e tij dërgohet në një shtëpi fëmijësh

Foli kundër luftës/ Dënohet me dy vite burg 54-vjeçari

Një shtetas rus është dënuar me dy vjet burg për diskreditim të ushtrisë ruse pasi iku nga arresti shtëpiak, tha avokati i tij.

Vajza e vogël e Alexei Moskalyov gjithashtu ishte marrë nën kujdesin e shtetit, tha avokati Dmitry Zakhvatov për agjencinë e lajmeve Reuters.

“Ai është arrestuar, po”, tha z. Zakhvatov, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Gazeta e lajmeve në gjuhën ruse SOTA raportoi më herët se Moskalyov, 54 vjeç, ishte arrestuar në Minsk, kryeqyteti i Bjellorusisë, një aleat i vendosur i Rusisë.

Moskalyov erdhi në vëmendjen e policisë ruse vitin e kaluar pasi vajza e tij Masha, atëherë 12 vjeçe, vizatoi një fotografi kundër luftës në shkollë, ku tregonte Rusinë duke gjuajtur raketa ndaj një nëne dhe fëmijës ukrainas.

Ai u akuzua më vonë për diskreditimin e forcave të armatosura të Rusisë në lidhje me komentet e veçanta kundër luftës që ai pretendohej se kishte bërë në mediat sociale.

Rasti ka bërë jehonë të gjerë në Rusi dhe jashtë saj, veçanërisht pasi Masha, tani 13 vjeçe, u nda nga babai i saj dhe u vendos në një shtëpi fëmijësh në fillim të këtij muaji.

Të martën, Moskalyov u largua nga arresti shtëpiak në orët e para. Më vonë të njëjtën ditë, një gjykatë e dënoi atë në mungesë me dy vjet në një koloni penale.