BOTA, 18 Mars 2023, 12:41

Urdhër-arresti për Putinin/  Ja cilat janë vendet ku rrezikohet të prangoset “Perandori rus”

Urdhër-arresti për Putinin/  Ja cilat janë vendet ku

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin, duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Ukrainë. Edhe pse GJNP-ja nuk ka autoritetin për të arrestuar të dyshuarit në Rusi, ky vendim do të ketë mjaft ndikim tek Putini, pasi nëse ai nuk dëshiron të arrestohet, ai nuk do të mund të shkojë më në vendet që njohin juridiksionin e gjykata në Hagë, duke përfshirë edhe Serbinë.

Dje gjykata në Hagë ka publikuar një urdhër në të cilin thuhet se presidenti rus është përgjegjës për krimet e luftës dhe pretendimet e tij i ka fokusuar në deportimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina e pushtuar në Rusi.

Ky urdhër duhet të zbatohet nga të gjitha shtetet që kanë nënshkruar marrëveshjen që themeloi gjykatën, e njohur si Statuti i Romës.

Edhe pse Rusia nuk është një nga vendet nënshkruese, sipas të dhënave të faqes së internetit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë, janë 123 vende.

Midis tyre janë 33 afrikane, 19 vende të Azisë-Paqësorit, 18 të Evropës Lindore dhe 28 të Amerikës Latine dhe Karaibeve, si dhe 25 vende të Evropës Perëndimore dhe të tjera.

Më saktësisht, Statuti i Romës u nënshkrua nga: Shqipëria, Andorra, Antigua dhe Barbuda, Argjentina, Australia, Austria, Afganistani, Bangladeshi, Barbados, Belgjika, Belize, Benini, Bolivia, Bosnja dhe Hercegovina, Botsvana, Brazili, Bullgaria, Burkina Faso. , Kepi Verde, Kamboxhia, Kanada, Republika e Afrikës Qendrore, Çadi, Kili, Kolumbia, Ishujt Komore, Kongo, Ishujt Kuk, Kosta Rika, Bregu i Fildishtë, Kroacia, Qipro, Republika Çeke, Kongo, Danimarka, Xhibuti, Dominika, Republika Domenikane, Ekuador, El Salvador, Estonia, Fixhi, Finlanda, Franca, Gaboni, Gambia, Gjeorgjia, Gjermania, Gana, Greqia, Grenada, Guatemala, Guinea, Guajana, Honduras, Hungaria, Islanda, Republika e Irlandës, Italia, Japonia, Jordania, Kenia , Kiribati, Letonia, Lituania, Lesoto, Luksemburgu, Liberia, Lihtenshtajni, Madagaskari, Malta, Mongoli, Malavi, Ishujt Marshall, Mali i Zi, Maldive, Mauritius, Mali, Meksikë, Namibi,Nauru, Nigeri, Nigeria, Holanda, Maqedonia e Veriut, Zelanda e Re, Norvegjia, Panamaja, Paraguaj, Peru, Polonia, Portugalia, Koreja e Jugut, Moldavia, Rumania, Saint Kitts dhe Nevis, Saint Lucia, Shën Vincenti dhe Grenadinet, Samoa, San Marino, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierra Leone, Sllovakia, Sllovenia, Afrika e Jugut, Spanja, Palestina, Surinami, Suedia, Zvicra, Taxhikistani, Timori Lindor, Trinidad dhe Tobago, Tulis, Uganda, Britania e Madhe, Tanzania, Uruguai, Vanuatu, Venezuela dhe Zambia.Timori Lindor, Trinidad dhe Tobago, Tulis, Uganda, Britania e Madhe, Tanzania, Uruguai, Vanuatu, Venezuela dhe Zambia.Timori Lindor, Trinidad dhe Tobago, Tulis, Uganda, Britania e Madhe, Tanzania, Uruguai, Vanuatu, Venezuela dhe Zambia.

Nëse Putin do të udhëtonte në ndonjë nga këto vende, ai do të arrestohej menjëherë.