BOTA, 19 Mars 2023, 08:50

Turqia nxjerr nga hangari një ndër krenaritë luftarake të saj, avionin TF-X

Turqia nxjerr nga hangari një ndër krenaritë luftarake të

Të premten, për herë të parë, Turqia nxori nga hangari dhe prezantoi në pistë avionin luftarak TF-X të gjeneratës së pestë të prodhimit vendas, njoftoi presidenti i presidencës së industrisë së mbrojtjes, Ismail Demir.

“Në kujtim të dëshmorëve tanë! Thamë që luftëtarët tanë të do t’i nxjerrim nga hangari më 18 mars. Avioni ynë është në pistë sot! Nën udhëheqjen e presidentit tonë Recep Tayyip Erdoğan, në dashtë Zoti, Ai do të jetë dëshmitar duke fluturuar në qiellin e atdheut tonë”, shkroi Demir në Twitter, duke iu referuar 108-vjetorit të fitores detare të Turqisë në gadishullin e Galipolit në Luftën e Parë Botërore.

Zhvilluar nga Industritë e Hapësirës Ajrore Turke (TUSAŞ), TF-X MMU ka teknologji dhe veçori që gjenden në avionët luftarakë të gjeneratës së pestë. Ai do të ofrojë një mundësi për një sulm strategjik ndaj objektivave ajër-ajër dhe ajër-tokë. Ka një infrastrukturë tërësisht vendase për ndarjen e sigurt të të dhënave dhe përdorimin e municioneve inteligjente.

TF-X MMU me radarin e tij të performancës së lartë, luftën elektronike, elektro-optikën, komunikimin, navigimin dhe aftësitë e identifikimit, do të arrijë fuqi më të madhe luftarake me precizion dhe saktësi të qitjes nga bazat e armëve të brendshme me shpejtësi të lartë/supersonike. Ai gjithashtu ka njohjen dhe zbulimin automatik të objektivit, shkrirjen e shumëfishtë të të dhënave dhe aftësitë e inteligjencës artificiale.

Luftëtari i zhvilluar nga Turqia do të zëvendësojë F-16 në inventarin e Komandës së Forcave Ajrore, të cilat janë planifikuar të hiqen gradualisht duke filluar nga viti 2030.

Me TF-X MMU, Turqia bëhet një nga vendet e pakta me infrastrukturë dhe teknologji për të prodhuar një avion luftarak të gjeneratës së pestë si rezultat i zhvillimit të projektit në fusha teknologjike, transmeton Sabah.