BOTA, 4 Shkurt 2023, 16:51

Lufta në Ukrainë/ SHBA thirrje Turqisë: Mos eksportoni kimikate dhe mikroçipe në Rusi

Lufta në Ukrainë/ SHBA thirrje Turqisë: Mos eksportoni kimikate

SHBA ka paralajmëruar Turqinë për eksportimin në Rusi të kimikateve, mikroçipeve dhe produkteve të tjera që mund të përdoren nga Moska në luftën në Ukrainë.

Brian Nelson, zyrtari më i lartë i sanksioneve të Departamentit të Thesarit të SHBA, vizitoi zyrtarët e qeverisë dhe sektorit privat në Turqi duke kërkuar më shumë bashkëpunim në frenimin e fluksit të mallrave të tilla.

Në takimet e tij në Ankara dhe Stamboll, Nelson dhe një delegacion amerikan ngritën shqetësime për dhjetëra milionë dollarë në eksportet turke në Rusi, njoftoi zyrtari, i cili foli për bisedimet në kushte anonimiteti.

“Nuk është për t’u habitur … që Rusia po kërkon në mënyrë aktive të përdorë lidhjet e saj ekonomike historike me Turqinë,”- tha zyrtari.