BOTA, 29 Nëntor 2022, 09:49

Kina akuzon SHBA-të për shkelje sovraniteti: Hyri ilegalisht në ujërat tona

Kina akuzon SHBA-të për shkelje sovraniteti: Hyri ilegalisht në

Forcat e armatosura të Kinës thanë të martën se një kryqëzor me raketa të drejtuara të marinës amerikane “hyri ilegalisht” në ujërat pranë ishujve Spratly në Detin e Kinës Jugore, duke shtuar se ata monitoruan kursin e tij dhe më pas e shtynë atë.

“Veprimet e forcave të armatosura amerikane janë një shkelje serioze e sovranitetit dhe sigurisë kombëtare të Kinës”, tha Tian Junli, një zëdhënës i komandës së teatrit jugor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore.

Anija në fjalë, kryqëzori me raketa të drejtuara USS Chancellorsville, kohët e fundit kishte kaluar nëpër ngushticën e Tajvanit.

Tian tha se lëvizjet e kryqëzorit amerikan treguan se “Shtetet e Bashkuara janë një konsull i rrezikut të sigurisë në Detin e Kinës Jugore dhe është një tjetër provë e hekurt e hegjemonisë së saj detare dhe militarizimit të Detit të Kinës Jugore.”

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria amerikane.