BOTA, 4 Shkurt 2023, 21:58

Angelina Jolie përlotet ndërsa viziton komunitetin Yazidi në qytetin e Irakut të shkatërruar nga ISIS

Angelina Jolie përlotet ndërsa viziton komunitetin Yazidi në

Angelina Jolie vizitoi Irakun të mërkurën. Aktorja fituese e çmimit “Oscar” publikoi disa fotografi në faqen e saj në Instagram të nesërmen, teksa vuri në dukje se çfarë bëri kur ishte në vendin e shkatërruar nga lufta.

“Një ditë emocionuese me shoqen time Nadia Murad, me të cilën pata nderin ta kaloja ditën në Sinjar, në Irak”, filloi nëna e gjashtë fëmijëve, e cila kishte lot në sytë e saj, shkruan DailyMail.

Angelina Jolie përlotet ndërsa viziton komunitetin Yazidi në

Ylli tha se shoqja e saj fituese e çmimit “Nobel”, Nadia po bën kaq shumë përmes Iniciativës së Nadias për të ndihmuar popullin Yazidi dhe komunitetet e tjera. Njerëzit në Sinjar janë duke u rikuperuar pasi kanë luftuar përmes ‘konfliktit dhe gjenocidit’, vuri në dukje Jolie.

Jolie u pa për herë të fundit në Paris të hënën teksa vizitonte zyrat e “Guerlain”; Ylli dhuron tarifën e saj të modelimit nga kompania e parfumeve për bamirësi.

Angelina Jolie përlotet ndërsa viziton komunitetin Yazidi në

“Ajo më çoi në shtëpinë ku u rrit në fshatin Koço”, filloi ish-bashkëshortja e Brad Pitt.

Ajo shtoi se shoku i saj e çoi në shkollën e saj të vjetër, ku militantët e ISIS-it ndanë gratë dhe burrat përpara se t’i skllavëronin dhe t’i vrisnin në masë.

“Dhe varrezat ku janë prerë eshtrat e banorëve të Koços”, tha ylli i Tomb Raider.

Angelina shtoi se ‘shumë janë ende të zhdukur dhe lufta për drejtësi vazhdon’.

Angelina Jolie përlotet ndërsa viziton komunitetin Yazidi në

Sinjar është një qytet në distriktin Sinjar të Guvernatorit Nineveh në Irakun verior. Popullsia e saj në vitin 2013 u vlerësua në gati 90 mijë dhe është kryesisht e komunitetit Yazidi.

Në dhjetor, provat e mbledhura në Irak forcuan gjetjet paraprake se ekstremistët e Shtetit Islamik kryen krime kundër njerëzimit dhe krime lufte kundër komunitetit të krishterë pasi pushtoi rreth një të tretën e vendit në vitin 2014, tha një ekip hetimor i OKB-së në një raport.

Raporti drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së thoshte se krimet përfshinin transferimin dhe persekutimin me forcë të të krishterëve, sekuestrimin e pronave të tyre, përfshirjen në dhunë seksuale, skllavërim dhe ‘akte të tjera çnjerëzore’, të tilla si konvertimet e detyruara dhe shkatërrimi i vendeve kulturore dhe fetare.

Përveç kësaj, ekipi tha se ka identifikuar liderët dhe anëtarët e shquar të grupit ekstremist të Shtetit Islamik, të cilët morën pjesë në sulmin dhe pushtimin e tre qyteteve kryesisht të krishtera në fushat e Nineveh në veri të qytetit të dytë më të madh të Irakut, Mosulit, në korrik dhe gusht 2014 – Hamdaniyah, Karamlays dhe Bartella.

Gjithashtu filloi mbledhjen e provave për krimet e kryera kundër komunitetit të krishterë në Mosul.

Luftëtarët e Shtetit Islamik pushtuan qytetet irakiane dhe shpallën një kalifat të vetëquajtur në një pjesë të madhe territori në Siri dhe Irak në vitin 2014.

Grupi u shpall zyrtarisht i mundur në Irak në vitin 2017 pas një beteje të përgjakshme trevjeçare që la dhjetëra mijëra të vdekur dhe qytete në gërmadha, por qelitë e tij të fjetura vazhdojnë të organizojnë sulme në pjesë të ndryshme të Irakut.