BALLKAN, 7 Shtator 2023, 15:52

Në prag të takimit mes Kurtit dhe Vuçiçit, Presidentja Osmani: Shpresojmë për qasje të barabartë në dialog, është parakusht

Në prag të takimit mes Kurtit dhe Vuçiçit, Presidentja

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një konferencë për mediat nga selia e NATO-s, ka folur edhe për takimin e 14 shtatorit që do të ndodhë në Bruksel në mes të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksander Vuçiç.

Presidentja Osmani ka thënë se ka një listë të gjatë të marrëveshjeve që Serbia s’i ka implementuar.

Ajo më tej ka thënë se shpresat e Kosovës janë që tani të ketë një qasje të barabartë nga Bashkimi Evropian, meqë një qasje e tillë është parakusht për suksesin e dialogut.

Presidentja e Kosovës ka thënë se ka pasur momente kur nuk ka pasur qasje të barabartë dhe ka thënë se iu bën thirrje aleatëve që të sigurojnë balancë në proces në mënyrë që të ketë rezultate të qëndrueshme që kontribuojnë në stabilitetin e rajonit.

“Takimi i radhës do të ndodh më 14 shtator. Fatkeqësisht lista e marrëveshjeve të paimplementuara nga Serbia është shumë e gjatë. Shpresat tona janë tani që do të ketë një qasje të barabartë. Një qasje e barabartë nga BE është parakusht për suksesin e procesit. Ka pasur kohë që s’e kemi parë këtë balancë, prandaj iu bëj thirrje aleatëve që të sigurojnë këtë balancë, nëse duam të shohim rezultate të qëndrueshme që kontribuojnë në stabilitetin e regjionit”, ka thënë presidentja Osmani.