AKTUALITET, 20 Nëntor 2023, 17:47

Kaosi në Kuvend, mediat ndërkombëtare jehonë, ja çfarë shkruajnë

Kaosi në Kuvend, mediat ndërkombëtare jehonë, ja

Mediat e huaja kanë shtuar vëmendjen e tyre në zhvillimet e Kuvendit të Shqipërisë. Pjesa më e madhe e tyre ka zbardhur protestën  e deputetëve të Opozitës kundra mazhorancës. Dita e sotme ku materialet dhe ashpërsia e opozitës ishte më e shtuar se më parë ka marrë jehonë ndërkombetare. Disa prej mediave më kryesore në botë që kanë folur për zhvillet në Shqipëri, janë The Guardian, TRT, Reuters, CNN, TRT etj.

Opozita shqiptare ka ndezur tymuese dhe ka nxitur një zjarr të vogël në mes të parlamentit në një përpjekje për të ndaluar dhomën të votojë buxhetin e 2024-ës.

Deputetët e përfshirë në protestën e së hënës grumbulluan karrige në qendër të dhomës dhe tymi i kuq, jeshil dhe vjollcë mbushi ajrin ndërsa siguria i mbajti protestuesit larg nga vendi ku rrinte ulur Kryeministrit Edi Rama.

Lideri i Partisë Demokratike të opozitës, Sali Berisha, një ish-kryeministër i cili ishte gjithashtu presidenti i parë postkomunist i Shqipërisë nga viti 1992 deri në 1997, ka akuzuar qeverinë se po përpiqet të heshtë opozitën në parlament, ku Partia Socialiste e Ramës ka një shumicë.

“Beteja është pa kthim”, u tha Berisha gazetarëve pas trazirës në sallën ku buxheti kaloi votimin e parë në një seancë që zgjati më pak se pesë minuta. 

“Qëllimi ynë është të sjellim pluralizëm në parlament”- ka vijuar më tepër Berisha.

Muajin e kaluar prokurorët akuzuan Berishën dhe dhëndrin e tij për korrupsion lidhur me një marrëveshje toke që përfshinte terrenet e një klubi sportiv. Ata e akuzuan atë se ka përdorur ndikimin e tij si kryeministër nga viti 2005 deri në 2009 për të ushtruar presion “për përfundimin e procedurave të privatizimit në favor të të tjerëve, përfshirë burrin e vajzës së tij”.

Dhëndri i tij u arrestua por si deputet Berisha ka imunitet nga ndjekja penale. Ai është urdhëruar të mos largohet nga vendi. Ai i mohon akuzat.

Berisha akuzon Ramën se ka orkestruar prokurorinë ndaj tij. Rama e mohon akuzën.

“Ata [opozita] sollën fjalorin dhe sjelljet e rrugës në politikë”, tha Rama në X pas trazirave.