SPORT, 10 Qershor 2023, 15:19

Messi pritet si rockstar në Pekin, kinezët pas 3 vitesh pandemi shohin një ndeshje ndërkombëtare

Messi pritet si rockstar në Pekin, kinezët pas 3 vitesh pandemi

Një pritje tipike si për rockstars. Kështu ishte nderimi që i bënë tifozët në Pekin Messit, ndërsa qytetarët kinezë do të duhet të shohin një ndeshje ndërkombëtare, pas bllokimit të aktiviteteve sportive për 3 vite pandemi. Messi mbërriti në kryeqytetin kinez Pekin me një avion privat për një ndeshje miqësore me Argjentinën.

Sulmuesi, kampion i botës 2022, u brohorit në aeroport nga qindra tifozë të gëzuar, të cilët brohoritën “Messi-Messi”! Qindra njerëz të tjerë e presin atë jashtë hotelit të tij në lindje të kryeqytetit kinez me pankarta në anglisht dhe spanjisht që mirëpresin shtatë herë fituesin e Topit të Artë.

Argjentina do të luajë një ndeshje miqësore kundër Australisë më 15 qershor. Takimi do të shënojë kthimin e futbollit ndërkombëtar në Kinë, pas tre vitesh kufizime shëndetësore që kanë boshatisur stadiumet dhe kanë çuar në një kaskadë anulimesh të garave sportive.