SPORT, 10 Qershor 2023, 13:47

Allegri i bashkohet Ronaldos? Superofertë për trajnerin e Juventusit nga Arabia Saudite

Allegri i bashkohet Ronaldos? Superofertë për trajnerin e Juventusit

Massimiliano Allegri mund të largohet nga Juventusi dy vjet para skadimit të kontratës. Në fakt, trajneri toskan së shpejti mund të bashkohet me Cristiano Ronaldon dhe Karim Benzema në Arabinë Saudite.

Në të vërtetë, sipas ‘La Gazzetta dello Sport’, ditët e fundit janë intensifikuar bisedimet mes emisarëve të Riadit dhe trajnerit të Juventusit, të tunduar nga një pagë 3-4 herë më e lartë se ajo aktuale (7 milionë plus bonuse), për atë që do të ishte një ndryshim vërtet rrënjësor i jetës, si në atë sportiv ashtu edhe në atë privat.

Një samit vendimtar pritet në Montecarlo në orët e ardhshme. Konfidencialitet maksimal për emrin e klubit të interesuar për Allegrin. Tani për tani janë dy emra të mëdhenj nga Arabia Saudite që kërkojnë një trajner të madh për stolin. Njëri është Al-Nassr i Cristiano Ronaldos, i cili përshëndeti Rudi Garcia muajt e fundit.

Dhe tjetri është Al-Hilal, skuadra që nuk arriti të nënshkruajë me Leo Messin, pavarësisht se kishte vënë në tavolinë një kontratë dyvjeçare me vlerë 500 milionë në vit. Të gjitha të dhënat çojnë në të dytën.

Allegri mund të takohet sërish me Cristiano Ronaldon, si kundërshtar, si në kohën e ndeshjeve të Champions League mes Juventusit dhe Real Madridit. Apo edhe si ekip, si në të vetmin vit që jetuan bashkë në Torino (2018-19).

Në fillim të javës CEO Maurizio Scanavino konfirmoi publikisht trajnerin: “Allegri nuk ka qenë kurrë në diskutim”. Topi tani është në duart e trajnerit. Nëse Allegri do të kërkonte divorcin, në atë moment bardhezinjtë do të kursenin më shumë se 40 milionë euro bruto mes Allegrit dhe stafit dhe do të fillonin sërish nga një ish-lojtar i madh i Juventusit: Tudor apo Conte.