SPORT, 24 Mars 2023, 23:15

EURO 2024/ Sonte, 23 gola të shënuar, Çekia i jep leksion Polonisë para ndeshjes me Shqipërinë (REZULTATET)

EURO 2024/ Sonte, 23 gola të shënuar, Çekia i jep leksion

U luajtën sonte 7 sfidat e vlefshme për kualifikueset e Europianit, teksa u shënuan plot 23 gola. Padyshim që vëmendja më e madhe ishte te supersfida mes Francës dhe Holandës që përfundoi me rezultatin 4-0. Ndërkohë që duele interesante ishin dhe ato mes Çekisë dhe Polonisë, dy skuadra rivale të Shqipërisë. Vendasit çekë i dhanë një “leksion” polakëve të Levandovskit duke i mposhtur me rezultatin 3-1, ndërkohë që Belgjika mposhtu Suedinë e Ibrës me rezultatin 0-3, të 3 golat për kombëtaren e Tedeskos u shënuan nga Lukaku.

Në duelet e tjera, Austria, Greqia dhe Serbia bënë detyrën duke fituar pa probleme. Dueli i vetëm i mbyllur në barazim ishte ai mes Moldavisë dhe Ishujve Faroe. Edhe këto dy skuadra bëjnë pjesë në grupin e Shqipërisë.

REZULTATET  

GRUPI B

Gjibraltar-Greqi 0-3

Masuras 12′ , Siopis 45′ , Bakasetas 58′ 

Francë-Holandë 4-0

Grizman 2′ , Upamekano 8′ , Mbape 21′ , 88'

GRUPI G

Serbi-Lituani 2-0

Tadiç 16′ , Vlahoviç 53′ 

GRUPI F

Austri-Azerbajxhan 4-1

Sabicer 28′, 50′; Gregoritsç 30′, Baumgartner 69′ / Mahmudov 64′ 

Suedi-Belgjikë 0-3

Lukaku 36, 49′, 83′ 

GRUPI E

Moldavi-Ishujt Faroe 1-1

Nikolaesku 86’/ Mikelsen 28′ 

Republika Çeke-Poloni 3-1

Krejçi 1′ , Cvancara 3′, Kuchta 64′  / Szyanski 87′