BOTA, 1 Tetor 2022, 16:37

Vrasja e 22-vjeçares / Studentët në Iran braktisin mësimin, dalin në protesta

Vrasja e 22-vjeçares / Studentët në Iran braktisin

Studentët në të gjitha universitetet në Iran janë ngritur në protesta të shtunën. Protestat dhe grevat në rreth 100 universitete si në Teheran, Esfahan, Mashhad e qytete të tjera filluan të shtunën në mëngjes siç ishte planifikuar.

Ndërsa mësimi rifilluan në ditën e parë të javës, studentët hynë në kampuse, por refuzuan të ndiqnin leksionet.

Në vend të kësaj, ata dolën të protestojnë.

Studentët kanë bërë thirrje për një grevë të përgjithshme dhe dhjetëra pedagogë kanë mbështetur thirrjen e tyre dhe kanë kërkuar lirimin e atyre studentëve që janë arrestuar deri më tani.

Gjithashtu kishte turma jashtë portave të universitetit në rrugë.

Një grevë e përgjithshme filloi gjithashtu qytetet kurde në perëndim të vendit dhe priten më shumë demonstrata në rrugë gjatë gjithë ditës dhe veçanërisht në mbrëmje.

Vrasja e të paktën 19 protestuesve në Zahedan, juglindje të Iranit të premten, tronditi vendin. Ndërkohë protestat filluan dy javë më parë më 16 shtator, kur 22-vjeçarja Mahsa Amini, ndërroi në spital pasi u dhunua për vdekje në paraburgimin e policisë iraniane.

Tubimet në mbështetje të protestuesve iranianë u zhvilluan tashmë në Australi, Zelandën e Re, Korenë e Jugut dhe Xhakartë të shtunën dhe shumë tubime të mëdha priten në Evropë dhe më vonë në Amerikën e Veriut.