BOTA, 1 Tetor 2022, 08:34

“Amerika është plotësisht e përgatitur”, Biden paralajmëron sërish Putinin: Nuk frikësohemi nga kërcënimet e pamatura

“Amerika është plotësisht e përgatitur”, Biden

Presidenti Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë se Shtetet e Bashkuara nuk do të frikësohen nga kërcënimet e pamatura pasi Vladimir Putin aneksoi katër rajone të okupuara të Ukrainës.

Putin duket se ka bërë një kërcënim të fshehtë për të përdorur armë bërthamore për të mbrojtur territoret e reja të aneksuara.

Ai deklaroi se rajonet do të jenë “përgjithmonë” pjesë e Rusisë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e quajti aneksimin “përshkallëzimin më serioz që nga fillimi i luftës”.

Në një fjalim, udhëheqësi rus pretendoi se qytetarët në Kherson, Zaporizhzhia, Luhansk dhe Donetsk kishin votuar për të qenë “me popullin e tyre, me atdheun e tyre”.

Ai i referohej të ashtuquajturave referendume të mbajtura në rajone ditët e fundit, por Ukraina dhe qeveritë perëndimore i kanë dënuar votat si një mashtrim.

Por pjesa më e madhe e fjalimit të Putinit u përdor për të sulmuar Perëndimin.

Ai tha se SHBA kishte krijuar një “precedent” duke përdorur armë bërthamore kundër Japonisë në fund të Luftës së Dytë Botërore, në një kërcënim të dukshëm.

Putin javën e kaluar tha se vendi i tij kishte “armë të ndryshme shkatërrimi” dhe do të “përdorte të gjitha mjetet në dispozicion”, duke shtuar: “Unë nuk po luaj bllof”.

Kremlini e ka bërë të qartë se çdo sulm ndaj rajoneve të reja të aneksuara do të shihej si një sulm në tokën ruse, duke sinjalizuar një përshkallëzim të luftës.

Presidenti Biden tha se  “fjalët dhe kërcënimet e pamatura” të homologut të tij rus, “nuk do t’i trembin”.

“Amerika dhe aleatët e saj nuk do të frikësohen,” tha Presidenti Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Më pas ai iu drejtua drejtpërdrejt presidentit rus, duke drejtuar gishtin në kamerë.

“Amerika është plotësisht e përgatitur, me aleatët tanë të NATO-s, për të mbrojtur çdo centimetër të territorit të NATO-s,” tha ai, duke iu referuar bllokut perëndimor të sigurisë.

“Zoti Putin, mos e keqkuptoni atë që po them: çdo centimetër”.

Menjëherë pas kësaj, zyrtari më i lartë i sigurimit kombëtar të zotit Biden tha se ndërsa ekzistonte mundësia që Moska të përdorte armë bërthamore, nuk dukej të kishte një kërcënim të afërt.

Ukraina nisi një ofertë të re dhe të shpejtë për t’u bashkuar me NATO-n menjëherë pas fjalimit të Putinit.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se Ukraina ka qenë prej kohësh një anëtare “de facto” e bllokut të sigurisë dhe akuzoi Moskën për rivizatim të kufijve “duke përdorur vrasje, shantazh, keqtrajtim dhe gënjeshtra”.

Stoltenberg i NATO-s hezitoi të tërhiqej në ofertën, duke thënë se vendimi u takonte 30 anëtarëve të bllokut.

Anëtarët e aleancës “nuk e njohin dhe nuk do të njohin” asnjë nga territoret e aneksuar si pjesë e Rusisë, u tha Stoltenberg gazetarëve, duke e akuzuar Putinin për “tronditje të papërgjegjshme bërthamore”.

Ai e quajti aneksimin një “moment kyç” në luftë.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen tha se “aneksimi i paligjshëm i shpallur nga Putin nuk do të ndryshojë asgjë”.

“Të gjitha territoret e pushtuara ilegalisht nga pushtuesit rusë janë tokë ukrainase dhe do të jenë gjithmonë pjesë e këtij kombi sovran”.

Koreja e Jugut tha se nuk i njeh aneksimet, duke shtuar se sovraniteti, siguria territoriale dhe pavarësia e Ukrainës duhet të mbrohen.

Ndërsa Putin foli në Moskë, 750 km (466 milje) në jug, forcat e tij po rrethoheshin nga trupat ukrainase në Lyman, një qytet strategjik i rëndësishëm në provincën lindore të Donetskut, një nga katër rajonet e aneksuar nga Rusia.

Ushtria e Ukrainës ka qenë e prirur të fshehë ritmin e përparimit të trupave të saj në zonë, por një video në mediat sociale duket se tregon forcat e Kievit në qendër të Yampil, vetëm 16 km (9 milje) në jug-lindje të Lyman.

Dhe vonë të premten mbrëma, ministria e Mbrojtjes e Kievit tha se kishte marrë fshatin Drobysheve, 8 km (4 milje) në veri-perëndim të Lyman.

Diku tjetër, në Zaporizhzhia rreth 30 ukrainas u vranë në një sulm me raketa ruse mbi një kolonë civile.

Në të njëjtën kohë, Rusia vuri veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila do të dënonte aneksimin e katër rajoneve të okupuara. Ambasadori i Moskës, Vasily Nebenzia, u ankua se ishte e paprecedentë të kërkohej dënimi i një anëtari të përhershëm të trupit.

Ndërsa pritej bllokimi i mocionit nga Kremlini, India dhe Kina abstenuan.