BOTA, 1 Tetor 2022, 09:35

Aneksimi i 4 rajoneve të Ukrainës, Turqia: Shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar

Aneksimi i 4 rajoneve të Ukrainës, Turqia: Shkelje e rëndë e

Turqia ka hedhur poshtë aneksimin e paligjshëm të Ukrainës nga Rusia të shtunën, duke e quajtur vendimin një “shkelje të rëndë” të ligjit ndërkombëtar, shkruan The Guardian.

Ministria e Jashtme tha se nuk e ka njohur aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014, duke shtuar se kundërshton vendimin e Rusisë për të aneksuar Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Ky vendim, i cili përbën shkelje të rëndë të parimeve të përcaktuara të së drejtës ndërkombëtare, nuk mund të pranohet.

Ne ritheksojmë mbështetjen tonë për zgjidhjen e kësaj lufte, ashpërsia e së cilës vazhdon të rritet, bazuar në paqe që do të arrihet përmes negociatave,” tha ai.