BOTA, 22 Maj 2023, 11:10

SpaceX dërgon gruan e parë arabe në një fluturim privat në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

SpaceX dërgon gruan e parë arabe në një fluturim privat

Fluturimi i dytë privat i SpaceX ka dërguar pasagjerë, duke përfshirë astronauten e parë grua të Arabisë Saudite, duke hedhur raketa drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Raketa SpaceX Falcon u nis nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s të dielën mbrëma dhe katër pasagjerët pritet të arrijnë në stacionin hapësinor.

Astronautët e parë të Arabisë Saudite në dekada janë hulumtuesja e qelizave staminale Rayyanah Barnawi dhe piloti luftarak i Forcave Ajrore Mbretërore Saudite Ali al Qarni.

“Kjo është një ëndërr e realizuar për të gjithë,” tha Barnawi para fluturimit. “Thjesht duke qenë në gjendje të kuptojmë se kjo është e mundur, nëse unë dhe Ali mund ta bëjmë atë, atëherë ata mund ta bëjnë gjithashtu.”

Udhëtimi u organizua nga Axiom Space me bazë në Houston dhe ekuipazhi drejtohet nga Peggy Whitson, një ish-astronaut i NASA-s që tani punon për kompaninë.

Kompania nuk do të zbulonte se sa kushtojnë biletat e fundit, por më parë përmendi çmimet për vend prej 55 milion dollarë (44 milion paund).

Lista e fundit e çmimeve të NASA-s tregon tarifat për person, në ditë prej 2,000 dollarë (1,600 paund) për ushqim dhe deri në 1,500 dollarë (1,200 paund) për çanta gjumi dhe pajisje të tjera. Pagesa për të marrë pajisje paraprakisht në stacionin hapësinor është rreth 10,000 dollarë (8,000 paund) për paund, me të njëjtën tarifë për asgjësimin e saj më pas.