BOTA, 9 Mars 2023, 21:43

Shefja i BE-së: Sulmet e fundit raketore ruse janë një krim lufte

Shefja i BE-së: Sulmet e fundit raketore ruse janë një krim lufte

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ka reaguar pas valës së fundit të madhe të sulmeve raketore ruse, të cilat vranë të paktën gjashtë persona gjatë natës. Nëpërmjet një postimi në Twitter, ajo shkruan se synimi i civilëve nga Rusia është një krim lufte.

“Synimi i qëllimshëm i Rusisë ndaj civilëve dhe rrjetit të energjisë është një krim lufte”, shkroi ajo. Shefja e BE-së foli me Volodymyr Zelensky më herët sot, ku ajo dënoi gjithashtu sulmet. Zelensky tha gjatë telefonatës se ai kishte mirëpritur gjithashtu paketën e fundit të sanksioneve të BE-së.

Presidenti ukrainas shtoi se dyshja kishin diskutuar përparimin e vendit të tij në respektimin e rekomandimeve të paraqitura nga BE që do të ndihmojnë në përpjekjen e saj për t’u bashkuar me bllokun.