BOTA, 11 Mars 2023, 17:56

Marrëveshja saudite me Iranin shqetëson Izraelin, trondit Lindjen e Mesme

Marrëveshja saudite me Iranin shqetëson Izraelin, trondit Lindjen e

Lajmi i afrimit midis rivalëve rajonalë për një kohë të gjatë, Arabia Saudite dhe Irani shkaktoi valë tronditëse në Lindjen e Mesme të shtunën dhe një goditje simbolike për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, i cili e ka bërë publik kërcënimin e paraqitur nga Teherani.

Marrëveshja, e cila i jep Iranit dhe Arabisë Saudite dy muaj për të rihapur ambasadat e tyre përkatëse dhe për të rivendosur lidhjet pas shtatë vitesh ndërprerje, më gjerësisht përfaqëson një nga ndryshimet më të habitshme në diplomacinë e Lindjes së Mesme gjatë viteve të fundit. Në vende si Jemeni dhe Siria, të kapur prej kohësh mes mbretërisë sunite dhe fuqisë shiite, njoftimi ngjalli optimizëm.

Në Izrael, ajo shkaktoi zhgënjim së bashku me shqetësim.

Një nga triumfet më të mëdha të politikës së jashtme të Netanyahut mbeten marrëveshjet e normalizimit të marrëdhënieve në vitin 2020 me katër shtete arabe, përfshirë Bahreinin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, por ka pasur konflikte të mëtejshme me Iranin.

Izraeli dhe Irani kanë zhvilluar gjithashtu një luftë rajonale që ka çuar në sulme të dyshuara me dronë iraniane ndaj anijeve të lidhura me Izraelin që transportonin mallra në Gjirin Persik.

Një marrëveshje normalizimi me Arabinë Saudite, shtetin më të fuqishëm dhe më të pasur arab, do të përmbushte qëllimin e çmuar të Netanyahut, duke riformuar rajonin dhe duke rritur pozitën e Izraelit në mënyra historike. Edhe pse marrëdhëniet e prapambetura midis Izraelit dhe Arabisë Saudite janë rritur, mbretëria ka thënë se nuk do ta njohë zyrtarisht Izraelin përpara zgjidhjes së konfliktit të gjatë izraelito-palestinez.