BOTA, 23 Maj 2023, 19:31

Doni të investoni në Dubai? Ja sa kushton një hapësirë rëre në vendin e pasanikëve

Doni të investoni në Dubai? Ja sa kushton një hapësirë

Dubai është ndër qytetet që tërhiqet shumë nga të pasurit, të cilët njihen për jetën e shtrenjtë dhe kënaqen me blerjet ekstravagante ose “të kripura”. Ndaj edhe lajmi se një manjat bleu një hapësirë në këtë vend për 31 milionë euro, po bën xhiron e rrjetit. Në ishullin luksoz Jumeirah Bay të krijuar nga njeriu, në fakt është një tokë e lirë 2275 metra katrorë që i përkiste biznesmenit britanik Umar Kamani, i cili e bleu atë në vitin 2021 për rreth 10 milionë dollarë, raporton cnn.

Identiteti i blerësit të ri nuk bëhet i ditur, përveç faktit se ai ka paguar gati 31 milionë euro, ku Kamani ka rritur fitimin me 242%. “Jumeirah Bay është vendi më ekskluziv që dikush dëshiron,” thotë Kamani, duke shtuar se “është për ata individë që kanë një pasuri të madhe dhe mund të pyesin: Cila është më e mira që mund të blej?

Një ishull në formën e një kali deti

Ishulli Jumeirah Bay është një ishull artificial në formën e një kali deti, i cili lidhet me kontinentin me një urë 300 metra. Ka 128 parcela thuajse bosh dhe njëra prej tyre është ajo që është shitur për çmimin e “çmendur” prej 31 milionë euro. “Toka është vlerësuar aq shumë, jo vetëm për shkak të vendndodhjes, por edhe për shkak të privatësisë dhe ekskluzivitetit që ofron një ishull, në krahasim me diku si Palm Jumeirah, që ka mijëra prona”, tha Umer Kamani.

Sipas botimit amerikan, blerja nuk është bërë më kot, pasi qëllimi është të zhvillohet ishulli dhe të bëhet “si Beverly Hills ose Los Angeles”. Deri më tani, ishulli prej 585 mijë metrash katrorë ka një hotel me pesë yje të krijuar në bashkëpunim me shtëpinë luksoze Bulgari, e cila u hap në vitin 2017 dhe u kurorëzua menjëherë si hoteli i ri luksoz më i mirë në botë.

Ajo është gjithashtu shtëpia e disa plazheve me rërë dhe një marinë për dhjetëra anije argëtuese, restorante të nivelit të lartë, një qendër fitnesi dhe një qendër spa. Në fakt, një numër i kufizuar apartamentesh luksoze janë në dispozicion në kompleksin hotelier Bulgari. “Lloji i pronës që po ndërtohet atje tani është ndryshe nga çdo gjë që keni parë në Dubai. Jumeirah Bay do të jetë shumë më tepër si Beverly Hills apo Los Angeles”, thotë Kamani për planet e tij për të ardhmen.