BOTA, 3 Dhjetor 2023, 09:34

Izraeli kryen sulmet më të rënda në Gaza që prej nisjes së luftës, ngecin negociatat për armëpushim

Izraeli kryen sulmet më të rënda në Gaza që prej nisjes

Izraeli ka kryer sulme ajrore intensive mbi Khan Younis në Gazën jugore, ndërsa banorët e përshkruan atë si bombardimin më të rëndë të luftës. Njerëzit në zonat lindore të qytetit u është thënë nga ushtria izraelite që të evakuohen më tej në jug. Izraeli beson se disa liderë të Hamasit janë në qytet, ku shumë civilë janë strehuar pasi janë larguar nga veriu.

Ministria e shëndetësisë e Gazës e drejtuar nga Hamasi thotë se të paktën 193 persona janë vrarë në valën e fundit të sulmeve izraelite. Të premten, Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF) rifilluan ofensivën e tyre kundër Hamasit në Gaza, e nisur në përgjigje të sulmeve të 7 tetorit në Izrael, të cilat vranë rreth 1200 njerëz.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se numri i njerëzve të vrarë në Gaza tani ka tejkaluar 15,200 njerëz. Bombardimet e Izraelit ndaj Gazës rifilluan pas përfundimit të një armëpushimi të përkohshëm të premten. IDF tha se kishte goditur më shumë se 400 “objektiva terroriste” të Hamasit në ditën e parë të operacionit.

Raketat gjithashtu janë lëshuar rregullisht në Izrael nga Gaza që nga rifillimi i luftimeve, duke përfshirë një breshëri që synonte Tel Aviv dhe zonën përreth të Izraelit qendror të shtunën në mbrëmje. Pas këtij sulmi, shërbimi i ambulancës izraelite tha se trajtoi një burrë 22-vjeçar për “lëndime të lehta të copëzave” në kokë në Holon – një qytet në jug të Tel Avivit.

Në një konferencë të shtunën në mbrëmje, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u zotua të vazhdojë operacionin ushtarak izraelit derisa “të arrijmë të gjitha qëllimet” në eliminimin e Hamasit dhe sigurimin e lirimit të pengjeve. Ai pranoi se “një luftë e ashpër është përpara nesh”.

Khan Younis dhe qyteti i Rafah, në kufi me Egjiptin, ishin disa nga vendet e goditura nga sulme të rënda ajrore, me fazën tjetër të ofensivës që ka të ngjarë të fokusohet në Gazën jugore. Qindra mijëra palestinezë kanë kërkuar strehim në zonë, pasi u është thënë të largohen nga veriu i territorit, i cili ishte objektivi kryesor i Izraelit në fazat e hershme të luftës.

Zëdhënësi i IDF-së në gjuhën arabe postoi harta në mediat sociale që tregojnë se cilat zona duhet të largohen civilët, duke i drejtuar njerëzit në zonat në lindje të Khan Younis të evakuohen më në jug drejt strehimoreve në Rafah, një tregues se një ofensivë tokësore mund të jetë e pashmangshme. Spitalet, që funksiononin me burime të kufizuara pas javësh luftimesh, u mbytën me viktima dhe në spitalin Nasser në Khan Younis, disa pacientë u trajtuan në dysheme.

“Një natë tmerri,” tha Samira, nënë e katër fëmijëve, për agjencinë e lajmeve Reuters. “Ishte një nga netët më të këqija që kaluam në Khan Younis në gjashtë javët e fundit që kur mbërritëm këtu… Kemi shumë frikë se do të hyjnë në Khan Younis.”

Zëdhënësi i Unicef-it, James Elder, i cili ishte në Khan Younis të shtunën, i tha BBC-së se spitalet tashmë ishin “të ngopur” me viktima përpara se të rifillonin sulmet.

Organizata bamirëse palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe konfirmoi se 100 kamionë me ndihma u lejuan të hynin në Gaza nga Egjipti të shtunën. Të premten, asnjë furnizim humanitar nuk u dërgua në territor.

Bisedimet për të arritur një marrëveshje për një tjetër armëpushim të përkohshëm dhe për të siguruar lirimin e njerëzve të rrëmbyer më 7 tetor, të cilët kanë mbetur në Gaza, dështuan të shtunën. Një zyrtar palestinez i njohur me bisedimet i tha BBC-së se negociatat kishin ngecur plotësisht, pa kontakte apo përpjekje për të arritur një armëpushim të ri.

Të shtunën, Izraeli njoftoi se po tërhiqte negociatorët e tij nga shërbimi i inteligjencës Mossad nga bisedimet në Katar, i cili ka vepruar si ndërmjetës, pas një “ngërçi në negociata”. Saleh al-Arouri, nënkryetari i byrosë politike të Hamasit, i tha Al Jazeera të shtunën se “nuk ka negociata tani” dhe nuk do të ketë më të burgosur të shkëmbyer me Izraelin derisa të përfundojë lufta.