BOTA, 2 Qershor 2023, 12:08

“I vetmi pendim është që nuk vrava veten”, rrëfehet 30-vjeçari që vrau partneren 7 muajshe shtatzënë

“I vetmi pendim është që nuk vrava veten”,
Alessandro Impagnatiello dhe Giulia Tramontato

Marrja e dytë në pyetje e Alessandro Impagnatiello, 30-vjeçarit që ndodhet në burg për akuzën e vrasjes së partneres së tij 29-vjeçare, Giulia Tramontano, shtatë muajshe shtatzënë, ka përfunduar sot. Në mikrofonat e Fanpage.it, avokati i të dyshuarit Sebastiano Sartori, saktësoi: “Ai konfirmoi gjithçka dhe shtoi detaje të tjera gjatë marrjes në pyetje. Nuk e mohoi”. Më tej avokatis shtoi: “Ai fillon të perceptojë realitetin në të cilin u gjend, është një situatë shqetësuese dhe e tmerrshme”.

Avokati ka përsëritur se 30-vjeçari i ka thënë se “pendimi i vetëm është të marrë jetën e tij”. Prandaj ai beson se nuk ka zgjidhje të tjera për pendimin përveç vetëvrasjes. Avokati më pas raportoi se “barmeni e mohoi paramendimin dhe tha se i bëri të gjitha vetë”, përfundoi avokati.

Alessandro Impagnetiello u arrestua natën midis 31 majit dhe 1 qershorit për vrasjen e të fejuarës së tij, Giulia Tramontano. Ka qenë ai që ka denoncuar zhdukjen e 29-vjeçares, shtatzënë në muajin e shtatë të shtatzënisë, duke shkuar në kazermën e Karabinierëve në Senago (Milano) pasditen e vonë të së dielës së 28 majit.

Deri pak ditë më parë, ai u tha ushtarakëve se Giulian e kishte parë për herë të fundit të dielën në mëngjes, para se të dilte nga shtëpia (ajo ishte në gjumë) dhe se nuk e kishte gjetur kurrë kur u kthye. Impagnetiello u dorëzua kur kuptoi se policia po mblidhte elementë në shtëpinë që ai ndante me Tramontano-n në via Novella. 30-vjeçari akuzohet për vrasje të rëndë me dashje, ndërprerje pa konsensus të shtatzënisë dhe fshehje kufome.

E vrau Giulian me thikë

Natën mes të mërkurës 31 maj dhe të enjtes 1 qershor, Alessandro rrëfeu para hetuesve se kishte goditur me thikë për vdekje partneren e tij Giulia Tramontano. Duket se fillimisht e ka goditur me thikë tre herë, pas një debati dhe më pas ka tentuar të djegë trupin. 30-vjeçari do ta kishte transportuar trupin në bagazhin e makinës së tij, ku hetuesit gjetën gjurmë të lëndës organike.

Kush është Alessandro Impgnatiello

I riu, i lindur në vitin 1993, është barmen në ambiente luksoze në Milano si Armani/Bamboo Bar. Ai tashmë ka një djalë 8-vjeçar të lindur nga një lidhje e mëparshme: menjëherë pas ndarjes nga ish-partnerja, me të cilën do të qëndronte në marrëdhënie të mira, 30-vjeçari do të fillonte të jetonte me Giulia Tramontano, një agjente e pasurive të patundshme, në apartamentin në via Novella në Senago dhe për të ndërtuar një familje të re me të.

Tradhtia dhe zbulimi i të dashurës

Megjithatë, i riu bënte një jetë të dyfishtë. Ajo me Giulian, shoqëruesen zyrtare dhe ajo me një kolege italo-angleze 23-vjeçare. Në fakt, mbrëmjen e së shtunës, sipas rrëfimit të disa të afërmve, ndodhi një përballje e vërtetë mes Impagnatiello-s dhe të fejuarës së tij Giulia, e cila ka zbuluar gjithçka, madje edhe se e dashura kishte mbetur shtatzënë dhe se më pas ajo kishte dështuar.

29-vjeçarja, thellësisht e mërzitur, i dërgon një mesazh një shoqeje dhe telefonon nënën e saj, e cila e këshillon të qëndrojë e qetë dhe të flejë: është e tronditur, por sipas vetë nënës, asgjë nuk mund të sugjerojë një largim vullnetar. Pastaj asgjë më shumë.

23-vjeçarja e dyshuar

Do të kishte qenë 23-vjeçarja italo-angleze me të cilin kishte një lidhje, ai që dha elemente të dobishme për të inkuadruar Alessandron. Pas takimit me Giulian, dy vajzat kishin vazhduar t’i shkruanin mesazhe njëra-tjetrës mbrëmjen e së shtunës, por në përgjigjet e 29-vjeçares kishte diçka të çuditshme, një ton agresiv që nuk ishte shfaqur asnjëherë deri disa orë më parë.

Në fakt, sipas asaj që u rikonstruktua nga prokurori, Alessandro po shkruante ato mesazhe, pasi tashmë kishte vrarë Giulian dhe po përpiqej të prishte marrëdhënien e solidaritetit që kishte lindur mes tyre të bashkuar kundër tij dhe gënjeshtrave të tij. Mirëpo, ato mesazhe patën efektin e kundërt dhe e bënë 23-vjeçaren të lajmëronte Kiarën, motrën e 29-vjeçares, e cila nuk hezitoi të shkonte në Senago sa më shpejt të mundej.