BOTA, 30 Maj 2023, 20:00

Shihet si pasues i Putin/ Shefi i Wagner shpërthen sërish ndaj Kremlinit pas sulmeve me dronë: Derra! Lëvizeni prapanicën nga zyrat!

Shihet si pasues i Putin/ Shefi i Wagner shpërthen sërish ndaj

Yevgeny Prigozhin, kreu i kompanisë ushtarake private ruse Wagner, ka nisur një sulm tjetër në drejtim të Ministrisë Ruse të Mbrojtjes pas një sulmi të supozuar me dron në Moskë të martën.

Sipas mediave të huaja, Prigozhin tha në një regjistrim audio në kanalin e tij Telegram se ishte i vetëdijshëm dhe i shqetësuar për sulmin me dron.

“Si një person që e kupton këtë disi, mund t’ju them se shumë vite më parë ishte e nevojshme të merreshim me këto programe [dron] – se ne jemi tani vite prapa kundërshtarëve tanë, vite, ndoshta dekada”, citohet të ketë thënë ai në përgjigje të një pyetje nga një gazetar.

Shefi mercenar, i cili ka qenë i përfshirë në një grindje të ashpër publike me udhëheqjen ushtarake të Rusisë – tha se Ministria ruse e Mbrojtjes nuk po bën “absolutisht asgjë” për të ndjekur zhvillimet në teknologjinë e dronëve.

“Në lidhje me dronët që fluturojnë mbi Moskë dhe në Moskë, ju kafshë të qelbura, çfarë po bëni? Ju jeni derra! Lëvizeni prapanicën nga zyrat në të cilat jeni vënë për të mbrojtur këtë vend”, ka thënë më tej ai.

Ndërkohë, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin ishte takuar me zyrtarë në Kremlin pas sulmit të supozuar.

“Dita e punës e Putinit filloi shumë herët” dhe “ai mori informacion direkt nga agjencitë e zbatimit të ligjit, Ministria e Situatave të Emergjencave, kryetari i bashkisë së Moskës dhe guvernatori i rajonit të Moskës”.

Por Peskov tha se nuk mund të komentonte se nga u nisën dronët dhe kush ishte objektivi.

“E vetmja gjë [mund të them] është se ishte padyshim një sulm i regjimit të Kievit”, ka shtuar ai.

Megjithatë, Ukraina ka mohuar çdo përfshirje të drejtpërdrejtë në sulm.