BOTA, 31 Maj 2023, 22:46

Media amerikane: Ish-zv.presidenti Mike Pence do të shpallë kandidaturën javën e ardhshme

Media amerikane: Ish-zv.presidenti Mike Pence do të  shpallë
Trump dhe Pence

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence po planifikon të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, sipas NBC News.

Sipas medias amerikane, Mike Pence do të nisë fushatën e tij presidenciale javën e ardhshme.

Sipas tyre Pence, i cili shërbeu si zëvendëspresident gajtë mandatit të Donald Trump do shpallë zyrtarisht fushatën e tij më 7 qershor në një fjalim në Iowa.

Ish-zëvendëspresidenti, një mbrojtës i fortë i prioriteteve të konservatorëve tradicionalë për çështjet sociale dhe ekonomike, do t’i bashkohet garës në një kohë kur shefi i tij i dikurshëm, ish-presidenti Donald Trump, pretendon një shumicë të votës republikane në sondazhet kombëtare.