BOTA, 17 Maj 2023, 15:46

Pamjet dramatike nga Emilia-Romagna/ Nëna me foshnjën rrezikojnë që të mbyten, qytetarët ndërhyjnë për ta shpëtuar

Pamjet dramatike nga Emilia-Romagna/ Nëna me foshnjën rrezikojnë

Pamjet dramatike që shihni, ku një nënë dhe foshnja e saj rrezikojnë të mbyten, vijnë nga zonat e përmbytura në  rajonin Emilia-Romagna. Një valë e madhe përmbytjeje ka përfshirë Cezena, pas vërshimit të lumit Savio që përmbyti rrugët.

Në mesin e shumë personave të bllokuar nga uji i madh ishte dhe nëna me vajzën e vogël, e cila lëshoi alarmin për ndihmë. Disa persona janë hedhur në ujë dhe kanë arritur t’i shpëtojnë, siç shihet edhe në videon nga rrjetet sociale.

Një burrë e mori foshnjën nga krahët e gruas dhe e vuri mbi supe, ndërsa nëna e ndoqi nga pas. Tashmë të dyja janë të sigurta, ndërsa pamjet kanë bërë xhiron e rrjetit.

Janë të paktën tetë viktima nga përmbytjet që goditën këtë zonë dhe disa persona janë zhdukur.