AKTUALITET, 1 Qershor 2023, 19:14

Ministrja njoftoi shtyrjen e rritjes së rrogave, reagon Tabaku: Zvarritje e pakuptimtë, premtimi ishte për qëllime elektorale

Ministrja njoftoi shtyrjen e rritjes së rrogave, reagon Tabaku: Zvarritje e

Pas njoftimit të ministres së Financave Delina Ibrahimaj, e cila deklaroi se rritja e pagave do të shtyhet sërish, ka reaguar deputetja e PD Jorida Tabaku.

Ajo e cilëson këtë shtyrje si dëshmi se premtimi për rritjen e pagave ishte vetëm për qëllime elektorale.

“Zvarritja e pakuptimtë e qeverisë me rritjen e pagave kur ka që në dhjetor që i reklamom dhe mbasi janë miratuar dhe në parlament tregon se premtimi rritjes së pagave ishte reklamë e papaguar fushate dhe nuk ishte i bazuar në llogaritje korrekte të buxhetit.

Nuk e di si ta kuptojmë Ministren e Financave që ka muaj që thotë paratë janë atje, që janë llogaritur efektet, që hyn në fuqi me sot me nesër. Paaftësia dhe këmbëngulja krenarisht në të nuk duhet të jetë justifikim për shtyrjen në kohë të një ligji të miratuar në parlament dhe të dekretuar. Ministri Financash që ngatërrohet në llogari është e pazonja të manaxhojë arkën e taksave të shqiptarëve”, deklaron Tabaku.