SPORT, 25 Maj 2022, 12:12

ZYRTARE/ Qeveria britanike aprovon shitjen e Çelsit për shifrën marramendëse, merr fund makthi i bluve

ZYRTARE/ Qeveria britanike aprovon shitjen e Çelsit për shifrën

Qeveria britanike u ka dhënë fund dyshimeve për të ardhmen e klubit të Çelsit duke lëshuar një licencë të veçantë për shitjen e bluve dhe kalimin e pronësisë nga Roman Abramoviç, te Tod Behli.

Premier Liga i dha dritën e gjelbër kalimit të pronësisë të martën në darkë dhe në mëngjesin e sotëm. Edhe qeveria britanike ka bërë të njëjtën gju duke zyrtarizuar kalimin e pronësisë te Behli, i cili ka bërë gati një paketë prej 4,25 miliard paund.

“Në natën e kaluar, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar arriti në një pozitë ku mund të lëshonte një licencë që i lejon shitjen e klubit të Çelsit”, shkruante njoftimi i qeverisë britanike e cila theksoi se të ardhurat nga shitja do të përdoreshin edhe për bamirësi në Ukrainë dhe për të mbështetur viktimat e luftës për të cilën u ndëshkua oligarku rus duke i hequr klubin.

Ndërkohë, “The Times” bën të ditur se Marina Granovskaia do të përfitojë 20 milion paund si negociatore e shitjes, ndërsa Brus Bak, 30 milionë paund. Pritet gjithashtu që Behli të lëvrojë rreth 200 milion paund për përforcimin e ekipit në verë.