SPORT, 25 Maj 2022, 11:52

Nata e finales së madhe, ja sa para fiton klubi që ngre lart trofeun historik

Nata e finales së madhe, ja sa para fiton klubi që ngre lart trofeun

Sot në mbrëmje fusha e stadiumit “Air Albania” do të shkelet nga dy finalistë të një kompeticioni debutues të UEFA-s, Ligës së Konferencës, ku Roma dhe Fejnordi do të përballen për një trofe europian, i cili edhe pse i fundit nga rëndësia, mungon prej vitesh për këto dy klube.

Nga ana e përfitimeve financiare, fituesi i trofeut do të marrë 5 milionë euro, ndërsa vendi i dytë do të përfitojë 3 milionë euro. Që nga faza e grupeve UEFA ka paguar çdo skuadër për çdo tur të kaluar në këtë kompeticion, që do të mësojë fituesin e trofeut sot në mbrëmje në orën 21:00.  Sa i përket trofeut, ai është i veçantë sepse është krijuar për herë të parë.