SPORT, 12 Shtator 2023, 23:43

Pas tre orësh lojë dhe tensione, Kosova mundet nga Rumania, zbehet ëndrra për Euro 2024

Pas tre orësh lojë dhe tensione, Kosova mundet nga Rumania, zbehet

Kosova ka pësuar humbjen e dytë në garën kualifikuese për Euro 2024, pasi u mposht në Bukuresht nga Rumania me rezultat 2-0.

Ka qenë një ndeshje që ka zgjatur thuajse tre orë për shkak të ndërprerjes që ndodhi në fillim të saj.

Fillimisht ndeshja u ndërpre në minutën e 18-të për shkak të thirrjeve nacionaliste dhe banderolave të llojit ‘Kosova është Serbi’.

Megjithatë pas gati një orësh që gjyqtari i dërgoi futbollistët në zhveshtore ndeshja ka vazhduar.

Lexo po ashtuNdërpritet ndeshja mes Rumanisë dhe Kosovës, futbollistët dardanë shkojnë në zhveshtore

Kosova ka pasur dy raste të arta për shënim, me Vedat Muriqin që ishte i pafat pasi topi duke shkuar drejt portës nga vija e largoi një mbrojtës rumun.

Një rast të artë e kishte edhe Edon Zhegrova në minutën e 40-të, por që goditja e tij shkoi jashtë portës.

Megjithatë në minutën e 43-të Dardanët kanë mbetur me një futbollist më pak në fushë pasi Vedat Muriqi u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë dhe u përjashtua nga loja.

Pjesa e parë përfundoi ashtu siç filloi me rezultatin baras 0-0.

Në pjesën e dytë Dardanët u rikthyen në mbrojtje për ta ruajtur rezultatin dhe në minutën e 59-të vendasit fituan një penallti.

Megjithatë portieri i Kosovës, Arijanet Muric priti penalltinë e kapitenit të vendasve Christian Stanciu.

Por në minutën e 83-të ndeshja u zhbllokua, kur Stanciu me një goditje të fuqishme mposhti Aro Muric për epërsinë e vendasve 1-0.

Kosova kishte dy raste të mira shënimi me Loshajn dhe Muslijën, por goditjet e tyre shkuan jashtë.

Krejt në fund të ndeshjes, zëvendësuesi Mihala realizoi edhe golin e dytë për t’i dhënë tre pikët vendasve me rezultat 2-0.

Gjasat për kualifikim zbehën pasi pas gjashtë ndeshjeve Kosova ka katër pikë në vendin e katërt, derisa Grupin E e udhëheq Zvicra me 14 pikë, dy më shumë se rumunët në vendin e dytë.