LIFESTYLE, 13 Maj 2023, 13:53

Sonte finalja e “Eurovison 2023”/ Kur do të performojë Shqipëria dhe cilët janë shtetet pretendete për ta fituar

Sonte finalja e “Eurovison 2023”/ Kur do të performojë

Sot pritet të mbahet finalja e madhe e festivalit të Eurovision 2023, e cila pritet të nisë në orën 20:00 në Liverpool.

Shqipëria arriti të kualifikohete e para për në finale pas performancës elektrizuese që Albina Klemendi dhe Familja e saj dhuruan për publikun në gjysmëfinalen e dytë me këngën përfaqësuese “Duje”.

Mbrëmjen e sotme do jenë 26 shtete të cilët do të garojnë me njëri-tjetrin pëe të fituar çmimin e madh.

Deri më tani pretendentët për të fituar Eurovision-in janë cilësuar Suedia dhe Finlanda.

Më poshtë keni renditjen e shteteve që do të performojnë sonte sipas radhës:

Austria | Teya & Salena – Who The Hell Is Edgar?
Portugalia | Mimicat – Ai Coração
Zvicra | Remo Forrer – Ëatergun
Polonia | Blanka – Solo
Serbia | Luke Black – Samo Mi Se Spava
Franca | La Zarra – Évidemment
Qipro | Andreë Lambrou – Break A Broken Heart
Spanja | Blanca Paloma – Eaea
Suedia | Loreen – Tattoo
Shqipria | Albina & Familja Kelmendi – Duje
Italia | Marco Mengoni – Due Vite
Estonia | Alika – Bridges
Finlanda | Käärijä – Cha Cha Cha
Çekia | Vesna – My Sister’s Croën
Australia | Voyager – Promise
Belgjika | Gustaph – Because Of You
Armenia | Brunette – Future Lover
Moldavia | Pasha Parfeni – Soarele si Luna
Ukraina | TVORCHI – Heart of Steel
Norvegjia | Alessandra – Queen of Kings
Gjermania | Lord of the Lost – Blood & Glitter
Lituania | Monika Linkyte – Stay
Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
Sllovenia | Joker Out – Carpe Diem
Kroacia | Let 3 – Mama Š?!
Mbretëria e bashkuar | Mae Muller – I Wrote A Song.