BOTA, 22 Maj 2023, 20:07

Tjetër vdekje misterioze në Rusi/ Doli kundër luftës, zv.ministri 46-vjeçar sëmuret papritmas në avion dhe humb jetën

Tjetër vdekje misterioze në Rusi/ Doli kundër luftës,

Një ligjvënës i lartë rus, i cili thuhet se ishte kritik ndaj pushtimit të Ukrainës, vdiq gjatë fundjavës, konfirmoi qeveria ruse, në fatalitetin më të fundit të papritur të një figure të shquar që nga fillimi i luftës.

Në një deklaratë, Ministria e Shkencës dhe Arsimit të Lartë të Rusisë konfirmoi se zëvendësministri i Shkencës Pyotr Kucherenko, 46 vjeç, vdiq të shtunën.

Ministria tha se ai "u sëmur" ndërsa ishte në bordin e një avioni që transportonte delegatë rusë në shtëpi pas një udhëtimi pune në Kubë. Fluturimi bëri një ulje emergjente në Rusinë jugore, por mjekët nuk mundën ta shpëtonin atë, shtoi ministria.

Ministria ofroi "ngushëllimet më të thella" për miqtë dhe familjen e Kucherenkos. Nuk u publikua asnjë shkak i vdekjes. Transmetuesi shtetëror Zvezda pretendoi se familja e tij fillimisht e lidhi vdekjen e tij me një sëmundje të zemrës, por se një ekzaminim mjeko-ligjor nuk do të bëhet deri të mërkurën, shtoi gazeta.

Tjetër vdekje misterioze në Rusi/ Doli kundër luftës,

Roman Super, një gazetar i pavarur rus, shkroi në kanalin e tij Telegram të dielën se ai kishte folur me Kucherenkon disa ditë përpara se Super të largohej nga Rusia pas pushtimit të Ukrainës vitin e kaluar.

Super e përshkroi Kucherenkon si një "mik të vjetër" dhe tha se dyshja folën sinqerisht në zyrën e Kucherenkos. Super tha se Kucherenko e inkurajoi të largohej për të shpëtuar veten dhe familjen e tij, duke shtuar: “Nuk mund ta imagjinoni shkallën e brutalizimit të vendit tonë. Ju as nuk do ta njihni Rusinë brenda një viti”.

Kucherenko dyshohet se i tha Super se ishte e pamundur që ai të largohej sepse autoritetet i kishin hequr pasaportën. "Dhe nuk ka botë që do të ishte e lumtur të shihte një zëvendësministër rus pas këtij pushtimi fashist", tha Kucherenko, sipas Super.

Gazetari pretendoi se Kucherenko tha se ai po merrte "një grusht" "antidepresantë dhe qetësues në të njëjtën kohë", por se vetë-mjekimi nuk po "ndihmonte vërtet".

Kucherenko ishte i martuar me Diana Gurtskaya, një këngëtare e verbër e pop-it, e cila ka marrë çmime të shumta në Rusi, duke përfshirë Artistin e Popullit të Federatës Ruse, titulli më i lartë që u jepet rusëve në artet interpretuese. Gurtskaya gjithashtu përfaqësoi Gjeorgjinë në Eurovision Song Contest 2008 me një këngë të quajtur "Paqja do të vijë".

Ajo gjithashtu ka shprehur publikisht mbështetjen për presidentin rus Vladimir Putin, duke nënshkruar një letër të hapur të vitit 2014 nga figurat kulturore ruse që mbështesin aneksimin e paligjshëm të Krimesë. Gurtskaya u martua me Kucherenko në 2005 dhe së bashku ata patën një djalë dy vjet më vonë.

Vdekja e parakohshme e Kucherenkos është një nga shumë vdekjet e papritura dhe të profilit të lartë në të gjithë Rusinë që nga fillimi i pushtimit vitin e kaluar. Zyrtarë ushtarakë rusë, drejtuesit e energjisë dhe kritikët e hapur të luftës kanë vdekur të gjithë në rrethana misterioze gjatë vitit të parë të luftës. Në shkurt, një burokrate ushtarake që kritikoi Kremlinin për humbjet në Ukrainë, ra nga 16 kate në Shën Petersburg.

Njerëz të tjerë të njohur, përfshirë ligjvënës, kanë pësuar gjithashtu rënie fatale nga dritaret. Në dhjetor, Pavel Antov, një politikan dhe biznesmen i pasur në partinë e Putinit, u gjet i vdekur para hotelit të tij në Indi, dy ditë pas vdekjes së një prej miqve të tij në të njëjtin udhëtim.

Aksidente të ngjashme kanë ndodhur edhe me individë të shquar në sektorin energjetik të Rusisë. Ravil Maganov, kryetari i bordit të kompanisë së dytë më të madhe ruse të naftës Lukoil, vdiq pasi u rrëzua nga dritarja e një spitali në Moskë në shtator. Një tjetër drejtues i Lukoil-it vdiq në rrethana të çuditshme vetëm disa muaj më parë, ndërsa figura të tjera të energjisë së fundmi janë përfshirë në varje të dyshimta dhe vrasje-vetëvrasje.