BOTA, 20 Prill 2024, 11:30

Tajvani zbulon në ishull 21 avionë ushtarakë kinezë

Tajvani zbulon në ishull 21 avionë ushtarakë kinezë

Tajvani ka zbuluar 21 avionë ushtarakë kinezë rreth ishullit që nga ora 08:15 (02:15 me orën tonë), kur presidenti i ri, William Lai, është një muaj larg marrjes së detyrës.

Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Mbrojtjes i Tapeit.

“Shtatëmbëdhjetë avionë nga 21 kaluan vijën mesatare dhe shtrirjen e saj, hynë në zonën tonë të sigurisë veriore, qendrore dhe jugperëndimore dhe iu bashkuan anijeve të PLA (Ushtrisë Çlirimtare Popullore) për një patrullë të përbashkët”, lexohet në shënim.

"Ushtria e Tajvanit po monitoron aktivitetet dhe ka vendosur burime të mjaftueshme për t’u përgjigjur në përputhje me rrethanat," deklaron ministri i Mbrojtjes i Tapeit.