BOTA, 4 Tetor 2022, 20:56

SHBA-të do të dërgojnë 625 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

SHBA-të do të dërgojnë 625 milionë dollarë

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, njoftoi sot në një bisedë telefonike me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky se Uashingtoni do t’i ofrojë Kievit ndihmë ushtarake shtesë me vlerë gjithsej 625 milionë dollarë, e cila përfshin raketa HIMARS, tha Shtëpia e Bardhë.

Në telefonatë ka marrë pjesë edhe nënpresidentja Kamala Harris, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë. Presidenti theksoi se Uashingtoni nuk do ta njohë kurrë aneksimin e territorit ukrainas në Rusi.

Biden “u zotua të vazhdojë të mbështesë Ukrainën “, tha Shtëpia e Bardhë.

Ngarkesa e re e pajisjeve ushtarake do të përfshijë kryesisht raketa HIMARS për ushtrinë ukrainase. Këto sisteme raketore të fuqishme dhe shumë të sakta kanë luajtur një rol të rëndësishëm në sukseset e fundit të trupave ukrainase.