BOTA, 29 Shtator 2022, 09:05

Sulmi ndaj tubacioneve të gazit Nord Stream, inteligjenca evropiane zbulon praninë e nëndetëseve ruse në afërsi të rrjedhjeve

Sulmi ndaj tubacioneve të gazit Nord Stream, inteligjenca evropiane zbulon

Zyrtarët evropianë të sigurisë vëzhguan të hënën dhe të martën anijet mbështetëse të marinës ruse në afërsi të rrjedhjeve në tubacioneve Nord Stream të shkaktuara nga shpërthime nënujore, sipas dy zyrtarëve të inteligjencës perëndimore dhe një burimi tjetër të njohur me këtë çështje, raporton CNN.

Është e paqartë nëse anijet ruse kanë ndonjë lidhje me këto shpërthime, thanë burimet, por konfirmuan se është një nga shumë faktorë që hetuesit do të shqyrtojnë.

Nëndetëset u vëzhguan gjithashtu jo shumë larg zonave ku ka ndodhur dëmtimi i tubacioneve, tha një nga zyrtarët e inteligjencës.

Tre zyrtarë amerikanë thanë se SHBA-të nuk kanë ende një shpjegim të plotë për atë që ndodhi.

Anijet ruse operojnë në mënyrë rutinore në zonë, sipas një zyrtari ushtarak danez, i cili theksoi se prania e tyre nuk tregon domosdoshmërisht se Rusia shkaktoi dëmin.

“Ne i shohim ata çdo javë,” tha ky person. “Aktivitetet ruse në Detin Baltik janë rritur vitet e fundit. Ata shpesh testojnë vetëdijen tonë – si në det ashtu edhe në ajër.”

Por pamjet ende hedhin dyshime të mëtejshme mbi Rusinë , e cila ka tërhequr vëmendjen më të madhe si nga zyrtarët evropianë ashtu edhe nga ata amerikanë, si i vetmi aktor në rajon që besohet se ka aftësinë dhe motivimin për të dëmtuar qëllimisht tubacionet.

Zyrtarët amerikanë nuk pranuan të komentojnë informacionin e inteligjencës në lidhje me anijet të mërkurën.

Si Danimarka ashtu edhe Suedia po hetojnë, por ende nuk është bërë një inspektim në vend dhe detajet se çfarë saktësisht shkaktoi shpërthimet mbeten të paqarta. Një zyrtar evropian tha se është duke u zhvilluar një vlerësim i qeverisë daneze dhe mund të duhen deri në dy javë që një hetim të fillojë siç duhet, sepse presioni në tuba e bën të vështirë afrimin në vendin e rrjedhjeve. Kryeministrat si për Danimarkën ashtu edhe për Suedinë thanë publikisht të martën se rrjedhjet ishin rezultat i veprimeve të qëllimshme, jo aksidenteve, dhe shërbimi suedez i sigurisë tha në një deklaratë të mërkurën se nuk mund të përjashtohet “që një fuqi e huaj qëndron pas saj. ”

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, të martën në mbrëmje i quajti gjithashtu rrjedhjet “sabotim të dukshëm” në një postim në Tëitter.

Por zyrtarë të lartë perëndimorë deri më tani nuk ia atribuojnë sulmin Rusisë apo ndonjë kombi tjetër.