BOTA, 28 Shtator 2022, 21:36

Uragani Ian në Florida, ekspertët paralajmërojnë për një stuhi historike

Uragani Ian në Florida, ekspertët paralajmërojnë për

Roja Bregdetare amerikane ka nisur kërkimet për 23 emigrantë të zhdukur pasi anija me të cilën ndodheshin u fundos në brigjet e Floridës, ku po godet uragani i fuqishëm Ian.

“Katër emigrantë kubanë notuan në breg pasi anija u përmbys për shkak të motit të keq. Roja Bregdetare ka nisur një hetim për shpëtimin e 23 personave ”, tha shefi i Patrullës Kufitare të Miami, Walter Schlossar në Twitter.

Rreth orës 18:00, cikloni Ian ishte rreth 80 kilometra në jugperëndim të Punta Gorda, duke mbushur erëra prej 250 kilometrash (155 milje) në orë, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve të SHBA (NHC).

Ian është në kategorinë 4. Megjithatë, parashikuesit parashikojnë se do të dobësohet ndërsa arrin në tokë dhe presin që ajo të godasë qarkun Charles, në veri të Fort Myers.

Autoritetet kanë paralajmëruar banorët se tani është tepër vonë për t’u larguar nga zona.

Më shumë se 200,000 shtëpi dhe biznese janë tashmë pa energji në Florida, dhe guvernatori Ron DeSandis tha se “kjo është vetëm një pikë në oqean e asaj që do të ndodhë në 24-48 orët e ardhshme”.

Më herët gjatë javës, autoritetet u kërkuan 2.5 milionë banorëve të rajonit të largoheshin.