BOTA, 23 Nëntor 2022, 13:54

Erdogan i prerë: Nuk do t’i ndalojmë sulmet në Siri kundër kurdëve

Erdogan i prerë: Nuk do t’i ndalojmë sulmet në Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha se operacionet ajrore të vendit të tij kundër milicisë YPG në veri të Sirisë ishin vetëm fillimi dhe se do të fillonte edhe një operacion tokësor.

Erdogan tha të mërkurën se Turqia ishte më e vendosur se kurrë për të siguruar kufirin e saj jugor me një "korridor sigurie" duke garantuar integritetin territorial të Sirisë dhe Irakut, ku ajo ka kryer operacione kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe grupe që i konsideron të lidhura, të tilla si YPG, ose Njësitë e Mbrojtjes së Popullit.

“Ne po vazhdojmë operacionin ajror dhe do të zbresim fort kundër terroristëve nga toka në kohën më të përshtatshme për ne.

Ne kemi bërë pjesë të këtij korridori dhe do të kujdesemi për të duke filluar me vende të tilla si Tal Rifaat, Manbij dhe Ayn al-Arab Kobane, të cilat janë burimet e telasheve”, tha Erdogan në një fjalim para politikanëve të tij të AK Partisë në parlament.