BALLKAN, 28 Janar 2023, 21:57

Ministri serb zbulon tri pikat që përbëjnë vijën e kuqe në negociatat për Kosovën

Ministri serb zbulon tri pikat që përbëjnë vijën e kuqe

Ministri serb i  Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç tdeklaroi se “vijat e kuqe” të Serbisë në negociatat për Kosovën janë “të qarta”.

Sipas tij, ato janë formimi i detyrueshëm i Bashkimit të Komunave Serbe, mosnjohja e Kosovës dhe anëtarësimi i saj në Kombet e Bashkuara, shkruan N1.

Ai ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, se ka përdorur metodat më tinzare për të provokuar ndoshta një konflikt dhe për të vazhduar kriminalizimin dhe paraqitjen e serbëve si të këqij.

I pyetur për deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç se vendimi për Kosovën nuk do të merret nga qytetarët, Vuçeviç tha se do të shfrytëzohen të gjitha potencialet demokratike dhe se gjithçka do të jetë para syve të publikut.

Vuçeviç shtoi se kalimin në gatishmëri i ushtrisë dhe policisë në nivelin më të lartë ishte “mesazh se do të merren të gjitha masat për të mbrojtur popullin serb dhe për të ruajtur Serbinë”.