AKTUALITET, 22 Nëntor 2022, 14:37

Grabitet i moshuari në Mat, autori një 12-vjeçar

Grabitet i moshuari në Mat, autori një 12-vjeçar

Një i mitur ka rënë në prangat e policisë i dyshuar për grabitjen e një shumë prej 1.7 milionë lekësh të vjetra.

Ai ka hyrë në banesën e shtetasit me iniciale Sh. B., 66 vjeç, banues në fshatin German të Burrelit dhe i ka marrë shumën e parave.

Policia po punon për identifikimin e personave që e kanë nxitur 12-vjeçarin, për të kryer vjedhjen.

Njoftimi i policisë:

Mat/Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Mat, në bashkëpunim me Prokurorinë e rrethit Mat, pas kallëzimit nga shtetasi Sh. B., 66 vjeç, banues në fshatin German, Burrel, për vjedhjen pa thyerje, të shumës 170 000 lekë të rinj, në banesën e tij, kanë kryer veprimet hetimore për zbardhjen e kësaj ngjarjeje.

Si rezultat i veprimeve hetimore është identifikuar dhe shoqëruar një shtetas i mitur 12 vjeç, si autor i dyshuar i vjedhjes së shumës së parave, në banesën e 66-vjeçarit, më datë 16.11.2022.  Kjo ngjarje është publikuar në ëeb-in zyrtar të Policisë së Shtetit, më datë 17.11.2022.

Shtetasi i mitur, pas marrjes në pyetje në prani të psikologut, prindit dhe prokurorit, është lënë i lirë.

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Mat, në bashkëpunim me Prokurorinë, vijojnë punën për dokumentimin e plotë të këtij rasti dhe identifikimin e personave që e kanë nxitur 12-vjeçarin, për të kryer vjedhjen.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Mat, për veprime të mëtejshme.