AKTUALITET, 22 Nëntor 2022, 11:48

Dita e Alfabetit/ Meta: 114 vjet më parë, Rilindasit e vërtetë të kombit në Kongresin e Manastirit, i paraprinë Pavarësisë së Shqipërisë

Dita e Alfabetit/ Meta: 114 vjet më parë, Rilindasit e

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka uruar Ditën e Alfabetit të gjuhës tonë të bukur shqipe. Me një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se 114 vjet më parë, Rilindasit e vërtetë të kombit në Kongresin e Manastirit, i paraprinë Pavarësisë së Shqipërisë.

“Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës tonë të bukur shqipe, të shkruar me gërma gjaku dhe sakrifica heroike të panumërta.

Mirënjohje për kolosët e gjuhës shqipe dhe Rilindasit e vërtetë të kombit, që 114 vjet më parë, në Kongresin e Manastirit, njehsuan elementin më të rëndësishëm përbashkues të shqiptarëve dhe i paraprinë Pavarësisë së Shqipërisë", shkruan Meta.