AKTUALITET, 4 Tetor 2022, 14:04

“Bllokoni inceneratorët”/ Nesër protesta e pedagogëve, Meta: Kërkesa për rritje page legjitime

“Bllokoni inceneratorët”/ Nesër protesta e

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një dalje për mediat teksa nesër është protesta e pedagogëve.

Meta nxori pagat e pedagogëve, ndërsa theksoi se kërkesa e tyre për rritje është legjitime.

“Qeveria ka halle të mëdha dhe nuk ka ku gjejë lekët, por nëse ka vullnet dhe vlerësohet arsimi, atëherë shoqëria do të ecë përpara dhe më të sigurt. Ja ku i keni vendimet për rritjen e rrogave të pedagogëve 45-50 %.

Aq kanë kërkuar pedagogët dhe kjo është mëse legjitime dhe nuk duhet vonuar. tani ku do t’i gjejë n thonë? lekët janë. Mjafton të bllokohet afera e inceneratorëve”, tha ai.