SPORT, 18 Qershor 2024, 18:05

“Të përmirësohemi duke mësuar nga gabimet”, Gjimshiti para ndeshjes me Kroacinë: Pres Shqipëri me kurajo

“Të përmirësohemi duke mësuar nga gabimet”,

Përkrah trajnerit Sylvinho, në konferencën për shtyp para ndeshjes vendimtare ndaj Kroacisë në Europian, u shfaq edhe kapiteni Berat Gjimshiti.

“Gjëja më e rëndësishme është fakti se Kroacia është në rolin e favoritit. Në këto ndeshje që janë kaq të rëndësishme, duhet të kesh përqendrimin. Çdo gabim apo një problem, do të shfrytëzojnë rastet. Skuadra duhet të përmirësohet dhe të bëjmë gjithçka në fushë.

Psikologjia është më e rëndësishmja tani. Duhet të japësh kurajo për ndeshje të tilla, nuk ishte e thjeshtë ajo sfidë me Italinë. Ne duhet të mësojmë. Unë kam më shumë përvojë se të tjerët, e përpiqem që të motivoj të tjerët. Kemi edhe ndeshje të tjera, që mund të shkojmë më keq se ajo me Italinë” – tha ai.